Wpis z mikrobloga

  • 10
2126 + 1 = 2127

Tytuł: Bracia Karamazow
Autor: Fiodor Dostojewski
Gatunek: klasyka
ISBN: 9788393979912
Tłumacz: Cezary Wodziński
Wydawnictwo: Centrum Kultury w Lublinie
Liczba stron: 836
Ocena: ★★★★★★★★★

To moje drugie podejście do Dostojewskiego, po "Zbrodni i karze", kilkanaście lat temu i bardzo żałuję, że wróciłem do tego autora dopiero teraz.

Historia o morderstwie, w której właściwie sama fabuła średnio mi się podobała, temat jak temat, trochę naciągany czasami na siłę. Ale jak to się czytało, jak ta książka mnie wciągnęła, to jest zupełnie inny temat. Styl pisania Dostojewskiego, wciągania w swój magiczny świat, początkowo zwyczajny, ale jednak bardzo odległy, bardzo przypadły mi do gustu. Bohaterowie z krwi i kości, nawet postacie 2 planowe są napisane tak, że nikt nie jest miałki i nijaki. Każdy ma swoją rolę do odegrania i każdy jest w niej świetny. Autor zostawia mnóstwo pola wyobraźni czytelnika, bo w książce prawie nie ma opisów, ale można tego nie zauważyć, ja zorientowałem się dopiero dziś - dobę po przeczytaniu książki.

Sama zagadka kryminalna i proces Dymitra mają wiele luk, są chaotyczne i nie wiadomo, czy wydarzenia miały faktycznie miejsce, czy tylko ktoś o nich wspominał, a może nawet wprowadzał celowo innych w błąd. To trochę jak ze złudzeniem optycznym, gdzie nie do końca wiemy, czy mózg nie płata nam figla.

To co chyba najbardziej mnie urzekło, to mimo kilku wad mam wrażenie, jakbym czytał po prostu świetną książkę i choć odrobinę jej brakuje do 10/10, to dla mnie nie zasługuje na niższą ocenę niż 9/10. Polecam też te wydanie, jest opasłe, ale warto. Szkoda tylko, że po dzisiejszej wizycie w Świecie książki pewnie zacznę zbierać Dostojewskiego w nowym wydaniu od wydawnictwa MG, w którym poprawili tłumaczenie i zrozumieli, że czytelnik chce przeczytać całość, a nie tylko część.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu
153/150
#bookmeter #czytajzwykopem
ali3en - 2126 + 1 = 2127

Tytuł: Bracia Karamazow
Autor: Fiodor Dostojewski
Gatun...

źródło: comment_1637266248KyGo0iapcJJCxKLPlmZxFS.jpg

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@wacek_1984: nie wiem niestety, które tłumaczenie jest najlepsze. Sporo czytałem o wydaniu z MG, które było niepełne, dlatego tak się zainteresowałem ich nowym wydaniem, tym razem już pełnym.
  • Odpowiedz