Wpis z mikrobloga

Chcę przesunąć w mieszkaniu położenie domofonu o około 60 cm. Do domofonu dochodzą dwa kable zasilające i dwa kable sygnałowe.
Chcę wykuć szczelinę w ścianie i puścić w niej te 4 przedłużone kable razem, tylko nie jestem pewien czy mogę tak zrobić ze względu na ewentualne zakłócenia?
Domofon jest zasilany stałym napięciem 20 V (maksymalny prąd w trakcie użycia to 30 mA) więc wydaje mi się że napięcie jest małe a prąd stały więc zakłóceń na sygnałach w sąsiadujących kablach chyba nie powinno raczej wygenerować na tych 60 cm długości?

#elektryka #elektronika #domofon #pytanie
  • 12
  • Odpowiedz
@Voyo: zastanowiła mnie tylko jedna rzecz a mianowicie to, że kable zasilające są puszczone w peszelach a sygnałowe oddzielnie, ale być może tak po prostu jest to poprowadzone w budynku i nie ma związku z separacją ze względu na ewentualne zakłócenia.
  • Odpowiedz
@LeopoldStuff: Niby oczywiste, ale warto wspomnieć gdyby ktoś do tego wątku kiedyś trafił – połącz maksymalną ilość żył jeden do jednego (nawet jeśli jakaś para na obu końcach jest połączona). W razie gdybyś wymieniał domofon albo gdyby przyszła potrzeba np. dorobić przycisk do otwierania bramy albo diodę sygnalizującą niezamknięcie furtki to wtedy nie będzie konieczności rozkuwania ściany żeby poprawić połączenia. Druga rzecz to łączenia najlepiej zlutować, od biedy dokładnie skręcić,
  • Odpowiedz
@LeopoldStuff: Z instrukcji wynika, że te dwa grubsze przewody opisane u Ciebie jako „sygnały” to one kończą się gdzieś pod przyciskiem dzwonkowym zaraz przy drzwiach (albo tam gdzie on kiedyś był). Jedyne sygnały jakie przekazują to zwarcie / BRAK ZWARCIA, czyli jak ktoś przyciśnie przycisk to unifon odgrywa inną melodyjkę*. Jeśli z tego nie korzystasz to możesz te kable przedłużyć, ale ich nie podłączać

Dwie żyły „zasilanie” to rzeczywiście zasilanie,
  • Odpowiedz