Wpis z mikrobloga

Bede kładł ogrzewanie podłogowe w remontowanym pokoju. Czy kłaść jedną pętlę w spirali czy dwie spirale?
Dane wejściowe:
- 14 m2
- dwie ściany zewnętrzne - jedna południowa bez okien i druga zachodnia z oknem tarasowym, ale zacienionym
- ściany nieocieplone z betonu komórkowego
- na ten moment zaprojektowałem sobie jedną pętlę na cały pokój z rozstawem 10cm od strony ścian zewnętrznych i 20 cm od wewnętrznych i wyszło mi zużycie 90mb pexa. Ale brat sugeruje mi dać dwie pętle i wszędzie odstęp 10 cm
- na innych obwodach są tylko zwykłe grzejniki, wiec linie nie są jakieś długie maks 20 mb do najdalszego grzejnika

Jak myślicie, dac jedną spirale czy dwie?
#budujzwykopem #budownictwo #remont #remontujzwykopem #dom
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@jalop: 16 mm

@ortalion_przebudzenia: tak właśnie czułem że to trochę gęsto. Podloga na gruncie, pod spodem 15cm styropianu, zatopione w ok. 6,5-7cm wylewki (zależy jak mi poziom do korytarza wyjdzie) i na to raczej panele winylowe. Zasilanie docelowo na mieszalniku, ale prawdopodobnie przez pierwszy rok/dwa lata tą sama temperaturą co reszta

@Pwado: sterowania żadnego na to nie będzie oprócz zaworku przy rozdzielaczu
  • Odpowiedz
@Mowi: Przy ścianach zewnętrznych robi się coś takiego go nazywa się strefa brzegowa, zwłaszcza jak masz jakieś okno albo drzwi balkonowe.
Zagęszczacz 2 albo 3 rurki do rozstawu 5cm.
A dalej to już jak se uważasz.
  • Odpowiedz
@bambus94: dzięki za info. W mojej pierwszej rozpisce zrobiłem od tych dwóch zewnętrznych ścian pas, w którym rurki były co 10 cm, a w reszcie pomieszczenia co 20.
  • Odpowiedz
sterowania żadnego na to nie będzie oprócz zaworku przy rozdzielaczu


@Mowi: no to troche slabo, bo jak dasz za gesto to moze byc ciezko tym wysterowac...
  • Odpowiedz