Wpis z mikrobloga

Witam mireczki. Potrzebuję pomocy z Excelem. Może jest tu jakiś ogarniacz?

Otóż problem mam z tabelą przestawną i dodaniem pola obliczeniowego. Za cholerę nie mogę dodać pola obliczeniowego które podzieli mi jedną kolumnę w tabeli przestawnej przez drugą. I teraz jaki jest myk: Obie kolumny (te, które chce przez siebie podzielić w polu obliczeniowym) podają wartości "Liczba z". A więc zliczają ile w bazie danych pojawia się dany element (np. Unavailable"). Za każdym razem gdy próbuję podzielić jedno przez drugie wyskakuje mi 0. Czy ktoś wie jak to ogarnąć? Mam wrażenie że to przez to że pole obliczeniowe odwołuje się do danych w samej bazie danych gdzie poszczególne elementy nie są jako tako liczbami a nie do wartości w w tabeli przestawnej, która już zlicza ile dany element występuje razy.

#excel #bazydanych #informatyka
Pobierz ciastkodokawy - Witam mireczki. Potrzebuję pomocy z Excelem. Może jest tu jakiś ogarn...
źródło: comment_1636374441sqpFn3iBZWXjRSiU54gNme.jpg
  • 16
@ciastko_do_kawy: jeżeli dzielisz jedno przez drugie to sprawdź czy w formatowaniu pola wynikowego masz procenty (sądząc po nagłówku). Obstawiam że może być zamiast procentowego liczbowe i to do tego ograniczone do 0 miejsc po przecinku. Dodatkowo jeśli kolumna 2 i 3 to wartości zliczane to bez sensu jest tam formatowanie z miejscami dziesiętnymi
@janek_: No własnie rozkminiam czy przypadkiem excel nie rozumie tego tak że bierze dane nie z tabeli przestawnej (to co widoczne jest na screenie) tylko z kolumny z danymi (które nie są liczbami tylko ciągami znaków). Ta tabela zlicza ile razy występuje cokolwiek w danej kolumnie. I chciałem to 'Zliczenie' podzielić przez drugie 'zliczenie'.
@severh: hehe :P właśnie nie zadziała to na tabeli przestawnej (takie przeciągnięcie w dół) :) poza tym w przypadku modyfikacji daty (zmiany zakresu wyświetlania danych) taka formuła nie dostosowywałaby się do zmieniającej się wielkościowo tabeli
@taju ja o wykonaniu działania w tabeli przestawnej za pomocą pola obliczeniowego a ty mi o formacie komórki. Już wyżej pisałem. Format komórki jest poprawny a rozwinięcie dziesiętne nie ma najmniejszego wpływu na możliwość wykonania działania przez Excel.
@taju: Ty masz tam sumy, a mirek ma liczności.
@ciastko_do_kawy: W tabeli tego nie zrobisz (albo ja nie umim). Podziel na boku - poza tabelą.
To dlatego, że działanie w polu obliczeniowym wykonuje się na danych, które tam zapodałeś (czymkolwiek one nie są), a nie na liczności.
@Pan_Cerny: a rzeczywiscie. Wyglada na to, ze wszystkie pola do obliczen sa traktowane jako Sum.

W takim przypadku mozna to zrobic w tabeli, ale w danych trzeba sobie dodac 2 kolumny:
Licz calosc
Licz utracone
I w obu wpisac 1 jesli wartosc wystepuje w « calosc » i 1 jesli wartosc wystepuje w « utracone ». Mozna if zeby sie recznie nie bawic.

W ten sposob Sum z tabeli przestawnej bedzie
@taju @Pan_Cerny dzięki Panowie za pomysły. Niestety tak jak wspomina @Pan_Cerny nie idzie tego na tabeli zrobić w miarę prostym sposobem. Jak się dowiedziałem po wielu próbach, tabela przestawna nie wykona działania jeśli na danych pierwotnie zostało wykonanie inne działanie (w tym wypadku "Zliczanie"). Obie kolumny nie podają wartości takich jak suma a zliczają ile razy występuje dana pozycja. I tu leży kot pogrzebany.
Wykonałem to samo zadanie na danych liczbowych gdzie