Wpis z mikrobloga

#etf #inwestycje

pytanie o ETF
jaką macie eskpozycję portfela na akcje rynków rozwniętych vs. rozwijających się?
przez ostatni rok miałem 70% na DM i 30% na EM w jednej z najprostszych kombinacji, czyli SWDA i EMIM, ale zastanawiam się nad zmianą na 85%/15%. blado wypadł ten EMIM w porównaniu z SWDA. zdaję sobie sprawę, że to emerging markets i nie ma w tym w sumie nic dziwnego, ale może z tym 30% to przesadziłem
  • 5
@Iliilllillilillili: Mam te same proporcje SWDA i EMIM, i nie zamierzam nic z tym robić. 1 rok to troszkę mało, aby przesądzać o rynku rozwiniętym. W długim terminie spodziewam się raczej lepszych wyników na rynku wschodzącym, niż rozwiniętym.

Trzymaj się tego co założyłeś i nie zmieniaj co roku zdania. Będzie cię to więcej kosztować, niż potencjalnie mniejsze zyski, które byłyby, gdybyś się jednak pomylił o te 15%.
@Candy: gdybym jednak zdecydował się na mniejszą eskozycję na EM (jeszcze nie wiem), to mógłbym rozważyć opcję przejścia na VWRA - tam ekspozycja na EM to około 10-11%. zakładając, że to mi pasuje i nie chcę już kontroli nad proporcjami, czy to miałoby w ogóle sens? sprzedanie całego EMIM i SWDA, a później kupno VWRA, czy może lepiej balansować na własną rękę i doprowadzać właśnie do tych 10-11%?