Wpis z mikrobloga

Nie wiem czy mój blog się zalicza do "mediów" ( ͡~ ͜ʖ ͡°) ale @Moderacja chciałbym zgłosić mirka @sznycelek do osiągnięcia Reporter,() za publikację na podstawie jego 2 ostatnich znalezisk. (oczywiście za jego zgodą): https://www.zwiadowcahistorii.pl/odkrycie-amatora-na-brzegu-rzeki-san-ma-11000-lat/

Odkrycie amatora na brzegu rzeki San ma 11000 lat! (GALERIA)
To niesamowite jak ludzka ciekawość i upór w dążeniu do jej zaspokojenia może przynieść za sobą skutki! Mieszkaniec Przemyśla znalazł z pozoru zwykłą kłodę, która nie dawała mu spokoju. Jak się później okazało jego odkrycie jest starsze niż piramidy i zostało wydatowane na 11000 lat!

Zwiadowca_Historii - Nie wiem czy mój blog się zalicza do "mediów" ( ͡~ ͜ʖ ͡°) ale @M...

źródło: comment_1635679044AAOy8Fzoo44oyXUVYo6fLK.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
@Zwiadowca_Historii: Czytam ten wpis i coś mi zaświtało… i bingo, bo te kilka lat temu z poprzedniego konta na wykopie (nick wspomniany w artykule) przekierowałem znalazcę do mojego profesora na wydziale geologii. Ciepło się na sercu robi, że wyszło z tego coś fantastycznego ()
Wypok strong!

Edit: w artykule jest błąd w nazwisku profesora, to jest p. Jan Dzierżek a nie Jan Dzierżka
  • Odpowiedz
@sznycelek @Mjr_Spoiler

Odkryte i przebadane drzewo zostało wydatowane na 11000 lat

W tej samej warstwie piasku na, której znajdowało się drzewo zauważył świetnie zachowaną szyszkę, otoczoną czymś w rodzaju popiołu

Ciekawe co wydarzyło się wtedy, gdy zamiast piasku i żwiru pojawiła się spora warstwa gliny


Datowanie się zgadza z końcówką okresu znanego Młodszym Driasem. Wystąpiły wtedy dość gwałtowne zmiany w klimacie, poziomie mórz, niemal wymarła megafaun (mamuty itp.) oraz pojawia się z
  • Odpowiedz
@Zwiadowca_Historii: No dobrze, dzięki temu odkryciu wiemy, że 11 tysięcy lat temu rosły w tym miejscu drzewa (prawdopdobnie olchy) i tyle. Ale jakie są, lub mogą być jeszcze korzyści tego odkrycia? Czy coś można się z tego odkrycia więcej dowiedzieć? Pomijam oczywiście wartości materialną tego wiekowego kawałka drewna.
  • Odpowiedz
@kecajek: "Ma spore znaczenia dla kalendarza datowania dendrochronologicznego, ciągłe sekwencje słoi (na podstawie wielu takich drzew) pozwala wydatować np chatę lub pomost, drewno z ogniska, itp... Ale trzeba mieć ciągłość słoi. Być może te znaleziska pozwoliły nam ten kalendarz wydłużyć, uszczegółowić. Datowanie dendrochronologiczne (charakterystycznej grubości sekwencje słoi posiada charakter regionalny, ważny jest też gatunek drzew) stąd datowanie sekwencjami np Renu nie da się datować dokładnie czegoś z okoli Rzeszowa... Zatem jest
  • Odpowiedz
@Zwiadowca_Historii: Mała uwaga: połączeń takich jak "mimo że", "na którym", "podczas gdy" itp. nie rozdzielamy przecinkiem. Przecinek stawiamy przed całym wyrażeniem (albo wcale, jeśli jest na początku zdania).
  • Odpowiedz