Wpis z mikrobloga

Zacząłem przygodę z #modelarstwokartonowe, jestem świeżo po sklejeniu pierwszych części i mam problem z klejem, którego używam. Kleiłem nim kiedyś jakies proste rzeczy i wydawal sie dobry (klej pic rel), nie łapał zbyt szybko, zawsze można było skorygować ułożenie części i lepiej je do siebie dopasować, a co najważniejsze - po zaschnięciu spoina robiła się przezroczysta, więc ewentualne wycieki nie były mocno widoczne.

Do modelu kartonowego chciałem podejść najlepiej jak umiem, więc retuszuję sobie krawędzie części za pomocą farb akrylowych.
Przy próbie ich sklejania klej rozpuszcza farbę i barwi się na dany kolor i po zaschnięciu nie jest już przezroczysty. Dużego problemu by nie było gdyby krawędzie części były malowane jednym kolorem, jednak zdarza się, że maluję w trzech-czterech różnych kolorach, w zależności od tego co jest bezpośrednio przy krawędzi. Gdy klej rozpuszcza farbę i się barwi, a ja jeszcze dodatkowo próbuję jak najlepiej dopasować części to wszystko zaczyna się rozmazywać i miejsce połączenia wygląda gorzej niż gdybym nie retuszował wcale albo tylko pomazał to czarnym flamastrem.

Jak sobie z tym radzić? Czy jest jakiś lepszy klej, który nie rozpuści mi farby i się nie zabarwi?

#modelarstwo
Antidotum119 - Zacząłem przygodę z #modelarstwokartonowe, jestem świeżo po sklejeniu ...

źródło: comment_1634891565FB1uYC6HqymEkxqdSo8ENJ.jpg

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
Spróbuj BCG, czyli te tanie kleje w płynie z hipermarketu. Przelej go do małego słoiczka i zostaw otwarty na parę dni żeby zgęstniał. Elegancko skleja krawędzie części i nic nie odbarwia, ale nie nadaje się do podklejania dużych powierzchni.
  • Odpowiedz
  • 2
@Antidotum119 całe życie na Hedmolu i jeszcze tydzień temu nie oddał bym go za nic :)
Kupiłem polecanego Magica (w metalowej tubie) i po pierwszym użyciu stwierdziłem co do *#!$%@?! Jak tym gównem kleić, nie wiem co ludzie w tym widzą. Tydzień temu dałem mu drugą szansę i się zakochałem :) daje spokojnie radę do klejenia na styk, wg mnie lepiej niż BCG. Inna sprawa, że prawdziwego BCG chyba już nie idzie
  • Odpowiedz