Wpis z mikrobloga

Witajcie. W świecie #linux jestem laikiem. Słyszałem że docker jest bardzo użytecznym narzędziem, chciałbym zainstalować na #raspberrypi nextclouda albo jakieś inne narzędzie, które pozwoli mi zrobić prywatną chmurze i pihole. Jest jakiś poradnik dla nowicjusza jak to ogarnąć? Zebrane do kupy, tak żeby wszystko działało
  • 30
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Porygon: docker to bardzo proste narzędzie szczególnie jeśli chcesz odpalać gotowce, jedyne co musisz umieć to czytać dokumentacje po angielsku i kopiowac komendy do terminala
tu masz gotowe rozwiązanie wystarczy zainstalować docker, compose i zrobić docker-compose up -d
https://blog.ssdnodes.com/blog/installing-nextcloud-docker/
jak nie masz swojej domeny to użyj po prostu nip.io żeby mieć https, ale obawiam się że możesz bardzo szybko zostac zddosowany jak nie użyjesz cloudflare (a do tego musisz mieć
  • Odpowiedz
@anthoris: nie musisz ale wtedy możesz nextclouda wystawić do internetu stosując cloudflare jako cache i anty-ddos, domyślam się że po localhoście to ma raczej ograniczone zastosowania
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@fervi: do tego co OP chce zrobić nie ma absolutnie sensu, ja bym poszedl w LXD z dwoma kontenerami pod pihole i nextclouda
  • Odpowiedz
@Porygon: ciężko mi psię wypowiadać na temat dockera, bo nigdy nie byłem fanem i cały czas jest na mojej liście rzeczy do ogarnięcia, ale wydaje mi się, że poziom "skomplikowania" jest taki sam

pytanie powinno raczej brzmieć co jest odpowiednie do czego, docker jest fajny do opakowywania rzeczy, które mają zadziałać, coś zrobić i skończyć, no i naturalnie na kubernetesie to podstawa

ale jak chcesz mieć usługi z separacją od
  • Odpowiedz
Docker w domowych zastosowaniach nie ma sensu moim zdaniem - Od biedy ok, można używać


@fervi: dlaczego?

ja bym poszedl w LXD z dwoma kontenerami pod pihole i nextclouda


@ulises: czym się będzie to różnić od dockera? tylko tym że więcej miejsca zje i będzie bardziej rozbudowana konfiguracja
  • Odpowiedz
dlaczego?


@mati75: Dlatego, że Docker jest ok w firmach, gdzie kontenery mogą się wymieniać. W typowo domowych zastosowaniach dobre są paczki i Flatpaki. Nie oznacza to, że nie można używać Dockera, tylko po co :P
  • Odpowiedz
@mati75: jak już wspomniałem, nie jestem ekspertem od dockera, samo LXD z kontenerami niczym/niewiele, ale jeśli OP chciałby też sobie VMki z jakiegoś powodu robić to ma od razu gotowe rozwiązaniew LXD

to jest chyba trochę taki temat jak vi vs. emacs czy boże narodzenie vs. wielkanoc

mój punkt widzenia na temat dockera możesz też w kolejnym moim komentarzu zobaczyć

w sumie chętnie wrócę kiedyś do dyskusji jak sobie już
  • Odpowiedz
Dlatego, że Docker jest ok w firmach, gdzie kontenery mogą się wymieniać. W typowo domowych zastosowaniach dobre są paczki i Flatpaki. Nie oznacza to, że nie można używać Dockera, tylko po co :P


@fervi: żeby odizolować aplikacje od systemu, po to jest docker
  • Odpowiedz
@ulises: widzę właśnie, od dobrych 5 lat używam tego w pracy i porównanie z lxc (lxd to ubuntowa nakładka) nie ma sensu. To są 2 różne rodzaje kontenerów. Przy czym pod lxc można je użyć dockera, więc można zrobić podwójny kontener. Lxc to jest cały wyizolowany system, a docker to tylko aplikacja.
  • Odpowiedz
@mati75: Ale możesz izolować Flatpakami, w sensie, że apki są Sandboksowane. Nie wiem czy Nextcloud / Pi będzie na Dockerze (wszak to aplikacje bardziej pod serwer niż lokalnie instalowane na komputerach), ale ogólnie poza takim aspektem serwerowym lub serwerowo-komunikacyjnym (Dockera można "poprosić" (docker compose) do wymiany danych) to nie widzę sensu. Mam smartfona z Debianem i używam Flatpaków, a Dockera nie zamierzam :P

LXC może też izolować apki
  • Odpowiedz
@mati75: czyli podsumowując pytanie czy chcesz izolować apkę czy system, do nextclouda potrzebujesz też apacha, plus pewnie chciałbyś gdzieś sobie montować jakieś dodatkowe dyski itd więc IMO LXC nadaje się lepiej

co do LXD - nie ubuntowa, a cannonicalowa i tak niby nakładka, ale mi to rozwiązanie przypadło do gustu, jedyne czego mi zabrakło względem gołego LXC to brak możliwości ustawienia tryby dla macvlana (na sztywno jest private ustawiony)
  • Odpowiedz
@fervi: nie trawie flatpacków, snapów itd. Chociaż flatpack chociaż ma jakieś normalne założenia.
@ulises: dlatego robisz kontener z nextcloudem, następny z apache, bazę najlepiej wypchać na zewnątrz i nie pchać jej do kontenera.

Dla mnie co robi canonical == ubuntu, bo to ich system do testów. Osobiście wolę proxmox jako nakładkę na lxc niż lxd.
  • Odpowiedz
nie trawie flatpacków, snapów itd. Chociaż flatpack chociaż ma jakieś normalne założenia.


@mati75: Ja też nie, ale jeśli kupisz sobie smartfona z Mobianem to Flatpaki ratują dupę ( ͡° ͜ʖ ͡°) Na Desktopie staram się nie używać
  • Odpowiedz