Wpis z mikrobloga

1957 + 1 = 1958

Tytuł: Dom w butelce. Rozmowy z Dorosłymi Dziećmi Alkoholików
Autor: Agnieszka Jucewicz, Magdalena Kicińska
Gatunek: nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
ISBN: 9788326837364
Wydawnictwo: Agora
Ocena: ★★★★★★★★

12 historii opowiedzianych w formie wywiadów z dorosłymi już osobami, których wspólnym mianownikiem jest alkoholizm występujący w domu rodzinnym.

Najmłodsza bohaterka ma 19 lat, a najstarszy bohater 67. Są to osoby z bardzo różnych środowisk, z różnym wykształceniem, poziomem życia, ale i wspólnym problemem, jakim był alkoholizm, najczęściej któregoś z rodziców.

Bardzo mnie poruszyły opowiedziane historie.
Jedna z nich: młody chłopak, nawet trochę młodszy ode mnie, który mówi, że swojego ojca w zasadzie nigdy trzeźwego nie widział, wspomina problemy w szkole, wyśmiewanie przez rówieśników będące konsekwencją zaniedbania go przez rodziców; na końcu okazuje się, że sam bardzo kiepsko skończył, ale, jak sam mówi, nie miał nigdy, już nawet nie tyle dobrego wzorca, co po prostu warunków do życia czy nauki.

Albo historia młodej, jeszcze studiującej dziewczyny pochodzącej z dobrego, inteligenckiego domu, w którym ojciec był alkoholikiem, a matka z uwagi na absorbującą pracę, praktycznie nieobecna. W miarę wchodzenia w opowieść o swoim życiu widać, z jak dużą beztroską mówi o regularnym piciu, co jednak dla niej jest normalne, a ja zaczynam się zastanawiać, czy nie powiela już błędów swojego ojca.

Bardzo smutna książka. Dużo opowieści o trudnym dzieciństwie, ukazywanym już z perspektywy dorosłych osób, które czasami nawet stosunkowo niedawno uświadomiły sobie, z jakim problemem borykały się we wczesnych latach swojego życia i jaki to miało wpływ na ich dalsze życie.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #books #czytajzwykopem
dekonfitura - 1957 + 1 = 1958

Tytuł: Dom w butelce. Rozmowy z Dorosłymi Dziećmi Alko...

źródło: comment_1634489200SzdxrRBEFiTb6Zvun1rqYV.jpg

Pobierz
  • 6
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) (2 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2021-11-01 12:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: reportaż, literatura faktu, prasa
Liczba stron książki: 360

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2021-09-25 - Użytkownik smierdakow ocenił na: ★★★★★★★★ (8.0 / 10) - Wpis »
... zobacz resztę fragmentów recenzji (1) na: upolujksiazke.pl

Podobne książki:
1\. Moja matka