Wpis z mikrobloga

Rower miejski - wrażenia po przesiadce z górala

Niedawno kupiłem rower miejski - wybór padł na używaną Gazelle Medeo. W zasadzie to jest chyba rower miejsko-trekkingowy, bo geometrię ma miejską, a do typowego mieszczucha brakuje mu biegów w piaście, ale klasyczny napęd przydaje mi się przy większych górkach i przy wycieczkach za miasto. Dotychczas jeździłem na tanim rowerze górskim z kołami 26 cali i przesiadkę na nowy pojazd oceniam zdecydowanie na plus.

+ Geometria i komfort jazdy - jeździ się w pozycji prawie wyprostowanej, pod kątem ok. 80 stopni względem podłoża, gdzie w góralu było to ok. 45 stopni. Dzięki temu nadgarstki odpoczywają. Dopiero jak po kilkuset kilometrach na mieszczuchu przejechałem się góralem, to zauważyłem jaka to jest różnica. Na Gazelle czuję się jakbym jechał Cadillakiem ( ͡º ͜ʖ͡º)
+ Bardzo podobają mi się hamulce rolkowe na obu kołach. W przeciwieństwie do V-brake'ów, nie zużywają ani nie brudzą obręczy. Ich obsługa ogranicza się do smarowania co ok. rok lub gdy zaczynają piszczeć. Wytrzymują wiele lat bez wymiany jakichkolwiek części. Jeśli chodzi o ich skuteczność, to w porównaniu do V-brake'ów rzeczywiście są trochę słabsze, trzeba mocniej naciskać dźwignie żeby osiągnąć taką samą siłę hamowania.
+ Blokada antykradzieżowa zamontowana na tylnym kole jest bardzo wygodna gdy zostawiam rower na krótki czas (szybko się ją zapina), wtedy nie muszę męczyć się z u-lockiem.
+/- Prędkość podróżowania została taka sama jak w góralu, ale przyjeżdżam do celu mniej zmęczony ze względu na większy komfort jazdy.
- Ze względu na bardziej wyprostowaną pozycję, precyzyjne kierowanie i jazda po bardziej wymagającym terenie są trudniejsze. Na przykład góralem wjeżdżałem na wąską rampę przy schodach, a rower miejski muszę wprowadzać.
- Waga - ze względu m.in. na hamulce rolkowe, większą ramę, zapięcie tylnego koła, prądnicę, rower waży ok. 20 kg, gdzie góral z bagażnikiem, błotnikami i także oponami z wkładką antyprzebiciową waży ok. 16 kg.

#rower #gazelle #rowermiejski
splasz - Rower miejski - wrażenia po przesiadce z górala

Niedawno kupiłem rower mi...

źródło: comment_1634483521yhpN82FtouC2rHtqlpohL1.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz