Wpis z mikrobloga

Witam, cześć i czołem!

Od ostatniego wpisu nt. rębaka minęły trzy tygodnie, w trakcie których zdążyło się trochę zadziać. A więc po kolei! (Będę opisywał w punktach, a w komentarzach wrzucę dodatkowe zdjęcia do każdego akapitu):

1. Z dużą pomocą @Salomonthekrol (dzięki!) dostałem w swoje ręce piastę oraz wałek do rębaka! Poświęcił on swój czas oraz wsparł merytorycznie, więc wspólnymi siłami powstały dwa z trzech głównych elementów całości które możecie zobaczyć na pierwszym zdjęciu. Piasta ma średnicę największą 160 mm, wałek śr. 40-42 mm oraz długość 405 mm. Jako, że piasta i tarcza były wykonywane oddzielnie, to otwory w piaście zdecydowaliśmy się zrobić zwykłe, przelotowe, bez pasowania. Jednak po złożeniu całości i skręceniu nie ma problemów z luzem, wszystko trzyma się na sztywno.

2. (zdjęcia 3 i 4) Popełniłem mały błąd podczas projektowania piasty. Otóż, piasta z tarczą mają razem grubość 40 mm. Takiej długości również są trzpienie śruby pasowanej - 40mm. Problem pojawia się podczas skręcania całości (nakrętki samokontrujące z poszerzeniem) - na niektórych śrubach kołnierz nakrętki zaczyna w pierwszej kolejności opierać się na trzpieniu śruby, zamiast na powierzchni piasty. Dobrze to widać na zdjęciu nr. 3 - po rozkręceniu, na otworze który jest na godzinie 5 (prawy dolny róg) nie widać śladu po odciśniętej nakrętce.
Najlepszy sposób na rozwiązanie tego to... zrobienie kołnierza piasty wyższego o 1-2 mm! Niestety, całkowicie wyleciało mi to z głowy :( Więc teraz mam dwie opcje - albo zlecić lokalnemu tokarzowi podtoczenie trzpienia śrub o 1-2 mm (na 38 mm długości), lub zastosowanie dodatkowej podkładki, szerszej od trzpienia śruby. Które rozwiązanie uważacie za lepsze?

3. (zdjęcie 2) Tutaj mamy tylko widok na zestaw śrub do skręcenia piasty + tarczy

4. (zdjęcie 5) kolejny drobny zakup, łożyska UCF208 + śruby do mocownia.

A teraz plany na najbliższą przyszłość:
- narysować i zlecić do wycięcia "flanszę" do mocowania łożysk (blacha 15 mm) oraz obudowę (blacha 5+3 mm) - pokażę w kolejnym wpisie projekt obudowy, który ma zapewnić mi dobry wyrzut zrębki przez otwór
- zakupić profil na wzmocnienie obudowy
- zakupić tuleję tapera do koła pasowego, które obecnie posiadam z odzysku

To tyle na dzisiaj, dziękuję bardzo za uwagę i zapraszam do oceny/komentowania :)

#cnc #plazma #majsterkowanie #diy #obrobkametali #warsztat #toczenie #skrawanie #solidworks #spawanie
Mowi - Witam, cześć i czołem!

Od ostatniego wpisu nt. rębaka minęły trzy tygodnie,...

źródło: comment_163446978200Ycv4ADFuvJEuZt0nghmJ.jpg

Pobierz
  • 5