Wpis z mikrobloga

Hej mirko

Zbliża się u mnie remont i urządzenie mieszkania, z racji wyboru drewnianej podłogi potrzebuje utrzymania stalej wilgotności w mieszkaniu, wiem ze są nawilżacze z pomiarem wilgotności ale intuicja podpowiada mi ze to może średnio działać skoro pomiar jest w miejscu nawilżania.

Tutaj pojawia się aqara która ma czujniki temperatury i wilgotności. Pierwszy pomysł to kupno huba i 3 czujników oraz trzech nawilżaczy (3 pomieszczenia w których chciałbym kontrolować wilgotność).

Powyższe to juz całkiem fajna podstawa pod automatykę domowa wiec kusi rozszerzenie tego o automatyczne oświetlenie. Smart żarówki są naturalnym wyborem ale skoro i tak czeka mnie remont to można zamontować dedykowane przełączniki światła. Niestety jest jedna rzecz której nie mogę do końca zrozumieć, mianowicie czy dedykowane przełączniki maja sens z smart żarówkami? Strasznie podoba mi się wizja ustawiania barwy światła czy przyciemniania ale wyglada na to ze sam przełącznik tego nie załatwi wiec potrzebny jest przełącznik oraz smart żarówka + ew ledy np do szafek w kuchni, czy dobrze to rozumiem? Nadal wszystko załatwię z aqara.

Kolejnym elementem który chciałbym zautomatyzować jest ogrzewanie mieszkania, 5 grzejników, 4 pomieszczenia. Szybkie googlowanie laika i polecany jest system od netatmo który jest drogi ale podobnie do aqara działa na zigbee wiec jeśli dobrze rozumiem to istnieje szansa na integracje obu rozwiązań zamiast korzystania z osobnych aplikacji. Idąc dalej z tematem wychodzi na to ze potrzebuje 5 głowic (5 grzejników) oraz 4 termostatów (4 pomieszczenia, to samo podejście z pomiarem oddalonym od grzejników, podobnie jak z nawilżaczem). Czy źle to rozumiem? Czy można to w przyszłości rozbudować o czujniki otwarcia drzwi balkonowych od aqara by wyłączyć grzanie grzejnikiem?
Przy powyższej automatyce głupio nie dolozyc do czujników zalania ale to nadal można niskim kosztem załatwić z aqara.

Chyba ostatni element na który nie widzę rozwiązania jest klimatyzacja, po pobieżnym sprawdzeniu wyglada na to ze maksymalnie co osiągnę to obsługa klimy z osobna aplikacja.

Podsumowując by osiągnąć moje założenia potrzebuje urządzeń od dwóch firm które najlepiej jakby działały na tym samym protokole (zigbee) plus dodatkowo klima która byłaby niezalezna.

Podstawowe pytanie które się pojawia to czy powyższe ma sens? Jeśli nie to czy powinienem rozważyć zlecenie zaprojektowania domowej automatyki komuś kto się w tym specjalizuje? Czy są takie usługi?

To co wyżej opisałem wymaga 3 aplikacji na telefonie (agara, netatmo oraz coś od klimy). Czy istnieje możliwość redukcji tego do jednej? Czy warto pomyśleć o homeassistance na malinie czy domowym serwerze do zarządzania powyższym? Czy homeassistance pozwoli zastąpić huba od aqary i przy okazji sterować ogrzewaniem? Co z klima?

Dodatkowo nie podoba mi się ze powyższe rozwiązania wymagają połączenia z zewnętrznymi serwerami, czy można to przeskoczyć i zbudować domowa automatykę działająca tylko po lokalnej sieci?

Znając życie jak już zbuduje wszystko co opisałem powyżej to pojawi się dużo pomysłów na rozbudowę, fajnie jakby to było możliwe i łatwe.

Jeśli komukolwiek będzie się chciało przebić przez ta ścianę tekstu to chciałbym dowiedzieć się czy to ma sens, czy jest coś o czym nie wiem oraz czy istnieją inne rozwiązania które nie kosztują miliona monet.

W trakcie pisania przypomniało mi się jeszcze ze idealnie byłoby mieć wszystko zasilane z sieci by nie martwić się wymiana baterii (w powyższym widzę minimum 11 urządzeń które tego wymagają co wydaje się być upierdliwe), czy istnieją takie rozwiązania?

#smarthome #aqara #homeautomation #netatmo #homeassistance #remontujzwykopem
  • 4
@piaskovitz to tak. Czy mają sens? No mają jeżeli chcesz budować różne sceny, np 3xklik włącza zielone światło. Przy samej Smart żarówce dobrze żeby coś tym sterowało np czujnik ruchu. Pamiętaj że musisz mieć kwadratowe puszki, do naszych okrągłych nie pasują przełączniki, no i jest różnica czy masz N w sieci (ważne!)
Aqara póki co niema głowic na grzejniki.
Klima to raczej dedykowana Xiaomi albo jakieś sterowanie przez przekaźnik na kablu bądź
zolwik89 - @piaskovitz to tak. Czy mają sens? No mają jeżeli chcesz budować różne sce...

źródło: comment_1634480321JhVht1bFC8MOLZwljd5OFE.jpg

Pobierz
czy dedykowane przełączniki maja sens z smart żarówkami?


@piaskovitz: IMHO nie. W kilku miejscach mam, ale... niepodłączone do żadnych żarówek i służące jedynie jako piloty. W moim przypadku najlepiej sprawdzają się piloty IKEA (https://www.ikea.com/pl/pl/p/tradfri-pilot-zdalnego-sterowania-30443124/) - można wyciągnąć sporo kombinacji z 5 przycisków.

Ogólnie przebijając się przez cały twój post napiszę krótko - stawiaj home assistant, poczytaj o zigbee i kup od razu conbee - prawie wszystko uda się zrealizować lokalnie