Wpis z mikrobloga

Mireczki mam w domu 3 fazowy jeden licznik prądu, i te 3 fazy rozpięte na piwnica/parter/piętro.
W piwnicy mam piec gazowy z zasobnikiem CUW, na pozostałych tv/pralka/lodówka itp

Chciałbym zainstalować sobie parę ogniw z falownikiem takim 3KW,
ale mam kilka pytań (może ktoś z Was ogarnia te tematy):

-przede wszystkim chciałbym aby prąd z ogniw dogrzewał grzałka zbiornik CWU żeby mniej gazu szło,
a reszta do sieci lub na dom, czy to w ogóle możliwe?
Czy też cały produkowany prąd trafia do sieci a potem ja go sobie odbieram?

- czy lepszy w takim układzie (3 fazy rozpięte) brać falownik jednofazowy czy trójfazowy?

Dzięki!

#fotowoltaika #elektryka #elektroda #remontujzwykopem #budujzwykopem
  • 15
@wykops2: 1. Są bojlery z wymiennikiem i grzałką jednocześnie (dwusystemowe).
2. To, jak rozlicza zakład energetyczny, to najlepiej będzie doczytać w umowie. A druga kwestia, to czy licznik nabija niezależnie, jak jedną fazą wychodzi a drugą wchodzi, czy kompensuje. Podobno teraz już liczą sumarycznie... (co jest bardziej opłacalne)
3. Bierz 3f. Raz, że mniejsze straty na przesyle będą, a dwa - w lato i tak będzie nadprodukcja a woda nie będzie
@Dzyszla: dziękuję, a czy rzeczywiście 3 fazowy lepszy bo jak czytam to piszą

"Za falownikiem jednofazowym przemawia kilka innych kwestii, szczególnie jeżeli mówimy o falowniku małej mocy. Przy trzykilowatowych instalacjach zbudowanych z 10 – 12 modułów PV (u mnie by było 6), napięcie, jakie będziemy mieć na łańcuchach modułów, zazwyczaj będzie pomiędzy 300 a 350 V. Jest ono znacznie bardziej optymalne dla falownika jednofazowego niż dla trójfazowego. W takiej sytuacji
@Dzyszla: no dobra.
To policz różnice strat (napięcia) na jednej fazie vs 3 fazy dla typowych 10m kabla AC.
Jak obliczysz to powiedz co jest większe, zaoszczędzone straty przez rok w złotych czy 1 metr kabla 5*2,5 mm2
@Mateos2: P=R*I^2. Przykładowo, jeśli kabel ma opór 1 Oma, puszczasz nim 15A to masz 225W straty. Jeśli rozbijesz to na 3 fazy to masz stratę 3x25W.

A jeśli chodzi o kable. Dla 10m kabla 2,5mm2 masz opór 0,1417716 Oma. Dla 5A tracisz 3,544W (10,632W dla 3 faz). Dla 15A jest to już 31,899W. Żeby wyrównać stratę musisz zwiększyć średnicę kabla 3x do 7,5mm2. Więc sprowadza się to tak naprawdę do tego,