Wpis z mikrobloga

25/28 – Radziejowa 1266 m n.p.m. (Beskid Sądecki)
Data: 7.10.2021
Trasa: Młodów, PKP (szlak spacerowy niebieski) -> Ostatki (szlak spacerowy niebieski) -> Kordowiec (szlak czerwony) -> Niemcowa (szlak czerwony) -> Wielki Rogacz (szlak czerwony) -> Przełęcz Żłobki (szlak czerwony) -> Radziejowa (szlak czerwony) -> Przełęcz Żłobki (szlak spacerowy żółty) -> Rozdroże Maćkowskie (ścieżka dydaktyczna zielona) -> Roztoka Mała (szlak spacerowy zielony) -> Rytro, szkoła (szlak niebieski) -> Rytro (szlak niebieski/czerwony) -> Rytro, PKP (szlak niebieski/czerwony/spacerowy zielony).
Długość trasy: 22,5 km
Suma podejść: 1137 m

Trasa o której można powiedzieć, że jej najtrudniejsza część zaczyna się na samym początku. O niebieskim szlaku spacerowym, prowadzącym od Młodowa aż do Chaty Kordowiec można powiedzieć dużo, ale na pewno nie, że można nim spacerować. W praktyce to ostra przeprawa praktycznie bez kawałka płaskiej ścieżki. Ciężkie podejście rekompensują ładne widoki Pasma Jaworzyny ze szczytami przekraczającymi miejscami wysokość 1000 m n.p.m. Po 3 km i wejściu na Główny Szlak Beskidzki droga robi się łagodniejsza w okolicy Chaty Kordowiec, czyli prywatnego sezonowego schroniska, które kiedyś pełniło funkcję szkoły. Nie była to zresztą jedyna szkoła w okolicy – 200 m wyżej, na czerwonym szlaku pod szczytem Niemcowa znajdują się ruiny kolejnej szkoły, o której Maria Kownacka napisała książkę zatytułowaną „Szkoła nad obłokami”, co upamiętnia pomnik przy szlaku. Na tym odcinku jedyną trudnością jest krótkie podejście na Niemcową, po jego pokonaniu ścieżka wznosi się bardzo łagodnie aż do Wielkiego Rogacza. Droga tutaj prowadzi głównie przez las, poprzecinany niewielkimi i zarastającymi polanami.

Z okolic Wielkiego Rogacza poszedłem w stronę Przełęczy Żłobki, która o tej porze roku wygląda bardzo malowniczo. Moim zdaniem jest to jeden z najlepszych punktów widokowych w Beskidzie Sądeckim. Z tego miejsca (na zdjęciu głównym) widać nie tylko masyw Radziejowej, ale też wschodnią część Pienin wraz z Wysoką którą odwiedziłem parę tygodni temu. Momentami w tle przebijały się przez chmury słowackie Tatry. Paradoksalnie, było z tego miejsca widać więcej niż z wieży widokowej na samej Radziejowej (choć mógł być to też efekt zmiennej pogody, bo między rozpoczęciem finałowego podejścia a wdrapaniem się na wieżę trochę się zachmurzyło). Wejście na szczyt trwa jakieś 15 – 20 minut, oprócz niedawno postawionej wieży jest tam obelisk podobny do tego na Turbaczu, pieczątka (pomysłowo umieszczona w metalowym pudełku po perfumach), ławki ze stołem i tablice z informacjami.

Nie szedłem dalej na Przehybę czerwonym szlakiem, po zejściu na przełęcz skierowałem się (słabo oznaczonymi) szlakami spacerowymi w stronę Roztoki Rycerskiej, a dalej w stronę samego Rytra. To długa (prawie 12 km) i bardzo łatwa droga prowadząca przez gęsty las.

#koronagorpolski #kgp #gory #beskidsadecki #malopolska
WR9100 - 25/28 – Radziejowa 1266 m n.p.m. (Beskid Sądecki)
Data: 7.10.2021
Trasa: M...

źródło: comment_1633836916DjkdPELT02veE11fwiZW3h.jpg

Pobierz
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Pawell_17: w pogodę w miarę trafiłem, bo wybrałem się w góry nad ranem gdy tego dnia jeszcze lekko padało, ale jak już zacząłem się wspinać pogoda się poprawiła. No i nie było też takiego zimna jakie jest w ostatnich dniach przy bezchmurnych nocach.
@skrytozgroza: polecam i życzę dobrej pogody ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz