Wpis z mikrobloga

#fotografia #aparat #bezlusterkowce #pytanie
#sony #canon #olympus

Stoję przed wyborem nowego aparatu - "dla amatora". Do tej pory używałem (sprzedany już) Fuji X-M1. Chcę przejść w nic nowego, co pozwoli zarówno wykonywać sensowne zdjęcia, jak i znośne filmy (80% foto, 20% video). Budżet - max 3500-3700 z kitowym obiektywem, celuję w nowe urządzenia. Oprócz kitowego obiektywu planuję dokupić w najbliższym czasie też jakąś sensowną stałkę. Zastosowania - wakacje, natura, zdjęcia rodzinne itp. Budżetu bardziej już nie chcę zwiększać bo i tak jeszcze liczę się z zakupem jakichś filtrów UV, Karty pamięci pod 4K itd.

Biorę pod uwagę :
Olympusa E-M10 Mark IV (tutaj duży plus to stabilizacja, minus to chyba matryca 4/3 - nie wiem czy nie za mała?),
Canona M50 Mark II - tutaj matryca APSC, ale bez stabilizacji matrycy, chyba gorzej z natywnymi obiektywami
Sony A6100 - tu fajne video chyba, ale z kolei podobno ergonomia słaba. No i nie wiem czy foto jest na takim poziomie jak poprzednie modele.

Co tutaj najlepiej wybrać? Czy może coś innego?
  • 12
@greggy: Powiem tak. Tydzien temu porownywalem rawy z mojego Sony pelnej klatki i tego Olympusa. Aż takiej duzej różnicy nie ma a Olympus ma duzo lepsza stabilizacje, mało waży, jest dobrze uszczelniony wiec polecam Ci tego Olka chociaz sam jestem uzytkownikiem Sony. Oczywiwcie jesli nie bawisz sie w samodzielną obrobke RAW. Jesli chcesz siedziec w LR i PS to wez matrycr APSC. A tutaj masz prownanie na dole, zebym nie byl
Pobierz adam-photolive - @greggy: Powiem tak. Tydzien temu porownywalem rawy z mojego Sony pe...
źródło: comment_1633586117eYdFHfzc5t7LxZBpRUA4pi.jpg
@adam-photolive: powiem tak - chciałbym pobawić się obróbką RAWów, ale przy X-M1 też miałem taki zamiar, a ani razu tego nie zrobiłem. Choć może teraz będzie inaczej... ;) O A7 II też czytałem, ale to już wyższa półka i dla mnie zbyt by wydawać na foto.
I pytanie czy APSC w A6100, czyli dużo bardziej podstawowym sprzęcie niż A7II też da taką różnicę, nawet jeśli chciałbym bawić się w RAWy.
I
@greggy: mozesz kupic nawet a6000 sony, znajomy ma i bardzo chwali. Sony ma fajny system a mysle ze ten a6000 nie bedzie bardzo odstawal. Chociaż ten olek tez niezly. Polecam jakiś adapter dokupic jak sie zdecydujesz na soniaka na m42, jest naprawde masa super szkiel za grosze i w manualu tez sie fajnie robi. A plastyka nie do #!$%@?( ͡° ͜ʖ ͡°)
@adam-photolive: @spiritus: NIKON Z50 wygląda spoko. Co prawda nówka z kitowym obiektywem przekracza budżet, bo to jakieś 4300. Nie wiem jeszcze jak z dostępnością niedrogich szkieł ;)
Stylistyka samego body mnie mało interesuje mówiąc szczerze - ważne żeby sensownie działał.
Z Fuji patrzyłem - nie wiem czy nówki XT-20 jeszcze są, ale spojrzę jak wyglądają ceny XT-30.
Jedno jest pewne, że całej szuflady obiektywów i adapterów kupować nie zamierzam. Raczej
@greggy: Z50 z kitem to 3900pln za nówke. Sprawdź na Ceneo.

Jednak warto dorzucić kilka stów i kupić na przyszłość zestaw z FTZ. Jest to adapter dzięki któremu można podpiąć obiektywy z systemu nikon f. Np świetne szkło nikkor 35/1.8G. Będziesz miał fajną i tanią portretowke pod dx jak kupisz to szkło.
@spiritus: za 3700 jest Allegro z wysyłką z Niemiec, za 3900 dwie oferty ze sklepów mających łącznie 200 opinii. Sensowne sklepy to ok 4200. No ale nic, po pracy popatrzę też recenzję i porównam z resztą, tj Sony A6100, Canon M50 II, Olympus e-m10 IV no i jeszcze Fuji.