Wpis z mikrobloga

Oglądam tego #chopin #koncert #muzyka #kultura i nie rozumiem skąd takie emocjonalne ruchy ciałem, twarzą, co oni z tym jakby płakać zaraz zacząć mieli.
Pierwszy raz są z tym fortepianem?
I nie rozumiem, czemu każdy nie gra tego samego na tym samym fortepianie?
Czemu te fortepiany są tak zmieniane czy oni je ze sobą przywożą?
Co mam zrobić żeby słuchając czuć to co oni grając, jeśli to jest normalne?
zonbat - Oglądam tego #chopin #koncert #muzyka #kultura i nie rozumiem skąd takie emo...
  • 15
@zonbat:
Wynika to z kilku rzeczy.
Po pierwsze aby grac na insrumencie dobrze, to musisz miec w sobie "dusze artysty" co wiaze sie czesto z wieksza inteligencja emocjonalna.

I teraz tak
- jesli tam jest 100 uczestnikow, to mozna przyjac zalozenia, ze to najlepsza 100tka na swiecie.
- po drugie, aby grac na danym instrumencie ty go musisz czuc, sa inne skoki klawisza, inne strojenie, innaczej slychac dzwieki. Do niektorych utworow
@Kazadum: Dzięki, o to w większości mi chodziło. To teraz skąd mam wiedzieć że tutaj jet jakiś galop koni (jak w komentarzach) a nie żeby po prostu było wesoło?

Skąd on tam wiedział że skrzypce to strumyk? Vivaldi miał to gdzieś zapisane?
zonbat - @Kazadum: Dzięki, o to w większości mi chodziło. To teraz skąd mam wiedzieć ...
@zonbat: Tego niestety nie wiem. Znam tylko przyklad wiosny bo to mi bylo pokazane. Nigdy nie przekroczylem poziomu odgrywania utworow z pamieci dla rodzicowxd A co w zwiazku z tym, nigdy ich nie czulem
@zonbat: Od 03 do 0:10 posluchaj jak on gra.
Klawisze sa odrywane nagle od docisku, wiec dzwieki sa "nagle ucinane" podobnie jak stukot koni. To jest krotki dzwiek i nagly. Ale nie roznosi sie w tle dlugo (np. jak echo ktore niesie sie i niesie). Szybkie uderznia kopyt o podloze.
@zonbat: Brak ci wrażliwości muzycznej. Tego się uczy, ale nie w Polsce. Lekcje muzyki właśnie tego powinny uczyć, a są przechowalnią dla tysięcy zbytecznych "nauczycieli muzyki" i dręczenia ludzi pozbawionych słuchu muzycznego (nie mylić z wrażliwością muzyczną) grą na niedostrojonym flecie prostym ze sklepu z zabawkami.
@zonbat:
Masz bardziej lopatologiczny dowod
https://www.youtube.com/watch?v=K70nC0FbxiU

Wrzuc to sobie.
Pierwsze 30 sek, nie czujesz jak armia maszeruje? Aby walczyc? Slychac jak ida rownym krokiem. Formuja szyki i zaraz beda walczyc ze swomimi kolegami z kompanii u boku.

Inaczej, ielrazy np. sluchales metalu i chciales #!$%@? cos? albo robiles tzw headbanging?
Taki grajek jak tego co pokazales to widzi o wiele bardziej skomplikowanie, ale to jest ten sam mechanizm.

ALbo
https://www.youtube.com/watch?v=4N3N1MlvVc4
Czujesz
@zonbat: Moze Ci sie nigdy nie spodobac.
To tak jak z filami marvela, kazdy sie zachwyca jakei gowno, ale kazdy kto zajmuje sie filmem Ci powie, ze to jest papka dla ludu. Do niektorych rzeczy trzeba posiadac wiedze, dorosnac, niektore musza przypasowac bo to nie Twoj styl. To ze nad czyms sie spuszczaja specjalisci jaki mega byl szopen czy inny Czajkowski nie znaczy, ze Tobie sie musi podobac, albo ze wyczujesz
@Kazadum: to szkoda. Myślałem że wystarczy np poczytać o życiu tego pianisty i że rozumiejąc zacznie się podobać.
Czyli nie wystarczy tylko to, że chcę, żeby mi się podobało
@zonbat: Ale to jest to co powiedizalem
"potrzeba wiedzy" bardzo mozliwe, ze wystarczy przecyztac w jakim kontescie byl tworzony utwor, pod jakimi emocami i nagle do wszystko poczujesz. A czasami moze byc ze po prostu styl Ci nei odpwoaida, albo jest to zbyt fikusne dla Ciebie.
I teraz jako przyklad Ci podam Strauss. Ten od tworzenia walcow. Kazdy je lubi posluchac bo sa przyjemne, skoczne itd. ale w sroowisku profesjonalistow strauss