Wpis z mikrobloga

@uefaman: Skaling nie skating, co do zasady te zabiegi robi sie jako pakiet - skaling usuwa kamien, piaskowanie osady a po nim najczesciej jest polishing w pakiecie i dopiero fluoryzacja. Miej swiadomosc ze te zabiegi zdejmuja jakas tam ultra mala ilosc szkliwa to raz, a dwa ze przed prochnica nie chronia, zmniejszaja szanse, ale jak nie bedziesz dbal o higiene to wiele nie wniosa. Skaling i fluoryzacja ma uzasadnienie medyczne,
  • Odpowiedz
@uefaman: nie trzeba sie przygotowywać jakos specjalnie. Ale warto zalozyc gorsze ciuchy, trwa roznie, zalezy ile jest kamienia, okolo godziny mysle przy jakims standardowym czyszczeniu
  • Odpowiedz
@affairz: dzięki, a jak zapobiegać próchnicy? Myje zęby 2 razy dziennie szczoteczka soniczna, mimo tego dużo zębów mam zrobione kanałowo, a miesiąc temu ekstrakcję zęba zrobionego kanałowo i od tego czasu się po prostu boję i myślę co by tu jeszcze zrobić by sobie pomóc
  • Odpowiedz
@affairz: dzięki, nigdy nie nitkowałem zębów, a po ekstrakcji można już płukać zęby płynem do płukania jamy ustnej? Czy nadal jest ryzyko powikłań?
  • Odpowiedz
@uefaman: bezpośrednio po ekstrakcji płukanie (mechaniczna czynność) przez pierwszy tydzień jest BARDZO niewskazana
jak nie nitkujesz to nie czyścisz 40% swoich zębów, generalnie idę o zakład że próchnica Ci się wtedy robiła właśnie pomiędzy zębami bo tam zalega płytka nazębna, której NIGDY nie usuwasz - a im starsza płytka tym bardziej takie bakterie rozwalają zęby
  • Odpowiedz
@uefaman: zgodnie z takim podejściem mówiącym o dbaniu o te dobre bakterie w jamie ustnej to żaden, bo płyn tłucze wszystko - dobre i złe bakterie. najlepszy będzie taki o neutralnym pH i bez czynnika antybakteryjnego, ale ciężko takie znaleźć, biorepair chyba spełnia te kryteria. ja nie używam żadnego
  • Odpowiedz
@affairz: dzięki a jaka pasta do zębów? Obecnie używam jakiejś Blend a med Bio - ale nie wiem czy dobra na te kanałowe i zęby 'lubiące próchnicę'...
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@uefaman: Generalnie płyny nie są do niczego potrzebne. Czasem się stosuje specjalistyczne płyny np. przy zapaleniu dziąseł, ale na co dzień stosowanie płynów jest zbędne.

Zapobieganie próchnicy to przede wszystkim nitkowanie i prawidłowe szczotkowanie zębów. Jak wyżej Mirek napisał, bez nitkowania nie czyścisz dużej powierzchni jamy ustnej.

Higienizacja jest wskazana 1-2 razy w roku, w zależności od tendencji do zbierania się kamienia. Kamień to też bakterie, które mogą powodować stany
  • Odpowiedz
@uefaman: tak naprawdę dowolna z fluorem będzie ok. elmex pomarańczowy np. DUŻO ważniejsze od tego jaka pasta i jaka nitka jest:
- żeby mieć poprawną technikę mycia i nitkowania
- żeby myć i nitkować regularnie

lepiej będzie jak będziesz mył regularnie zęby BEZ pasty (podaję to dla przykładu tylko), niż jak będziesz miał najlepszą pastę ale będziesz mył za rzadko
  • Odpowiedz
@uefaman: nie masz genetycznie słabych zębów, tylko najpewniej zaniedbane w jakimś ich okresie.

A wybiera się pełen pakiet higienizacyjny, czyli wszystko co wymieniłeś. Wszelkie pasty remineralizujące będą dobre, ja lubię Sensodyne i Curasept biosmalto.
  • Odpowiedz