Wpis z mikrobloga

Kochani kupiłem sobie obudowe i chce zrobić otwór o średnicy 7cm (grubość ścianki ok 3mm). I tu moje pytanie jak w domowych warunkach najlepiej to zrobić? Mam taką mini wiertareczkę i myślę żeby po prostu wiercić otworki np wiertłem m2. Ale zastanawiam się czy po pierwsze potrzebuje jakiegoś specjalnego wiertła (mam po prostu do metalu). I czy może macie pomysł na inną "domową" metodę zrobienia otworu w aluminium?
#dyi #diy #majsterkowanie #wiertarka #budownictwo #materialoznawstwo #wiertlo #elektronika
kolonko - Kochani kupiłem sobie obudowe i chce zrobić otwór o średnicy 7cm (grubość ś...

źródło: comment_1632305299S9ZTIo2xE6UXvCEDqvO1xY.jpg

Pobierz
  • 10
@kolonko: Jak rozumiem chcesz narysować koło o średnicy 7cm i po jego obwodzie wiercic otwory? Nie ławiej zrobić jeden otwór a później piłką do metalu wyciąć resztę? I tak jakoś będziesz musiał poźniej wyciąc te miejsca miedzy nawiertami.
@pokazbobra: no liczę ze jak blisko będą to puknę i wypadnie reszte zeszlifuje bo akurat nie mam takiej "giętkiej" piłki do metalu. Tak po obwodzie będę robił.
Co do otwornicy to nie mam wiertarki tylko wkrętarkę to chyba za mało obrotów @ZaQ_1: @Jarek_P:
A moze kojarzycie lepiej wiercić większymi czy mniejszymi obrotami w aluminium?
@kolonko: Wiem że są jeszcze brzeszczoty do wycinarek przeznaczone do ciecia metalu. Nigdy nie używałem więc nie wiem jakie daje krawędzie, ale jak masz wycinarkę to koszt pewnie 2-3 dychy za takie cos w casto. Co do brzeszczota to widziałem kiedyś takie wyglądające jak stalowa linka właśnie do cięcia tego typu, ale nie bawiłem się tym. Otwornicą dasz radę na wkrętarce (w sumie zależy jaka wkrętarka) ja w drewnie ~1cm gr
@kolonko: kup najtańszą otwornicę, jak wyżej napisali - wkrętarka da radę, nie dociskaj tylko mocno bo łatwo się zakleszczysz. Samo alu może się też kleić do otwornicy gdybyś przesadził z prędkością.
taniej chyba się nie da: https://allegro.pl/oferta/otwornica-bi-metalowa-70-mm-adapter-rg-03-201-9932170115

Ręcznie otworkami po pierwsz ebędzie krzywo, a po drugie pilnik zaraz Ci się zaklei aluminium i będziesz bluzgał. Uwierz, inaczej nie warto ;)