Wpis z mikrobloga

#budownictwo #dzialka #prawo #urbanistyka #geodezja #architektura
Są tu jacyś eksperci od prawa budowlanego?
w skrócie chodzi o to, że sąsiedzi (z którymi moi rodzice mają długą i nieprzyjemną historię) chcą przebudować oborę, budynek gospodarczy na mieszkalny.
Ten budynek stoi na granicy działek, a właściwie wystaje poza granicę, na działkę rodziców (na mapce zaznaczony X).
Z tego co jestem w stanie się zorientować, prawo wymaga, żeby budynek mieszkalny był w odpowiedniej odległości od granicy działki (par. 12 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst. jedn..: Dz.U. z 2018 r. poz. 1422 ze zm.) Działki są szersze niż 16m.
Rodzice dostali zawiadomienie o wszczęciu postępowania (w komentarzu). Jak moglibyśmy odnieść się do tego pisma i oprotestować budowę na granicy działki na podstawie Kodeksu cywilnego (na zasadzie negatywnego oddziaływania na jego działkę)?
Nie bardzo wiem, jak wygląda postępowanie w takich sprawach, jeśli ktoś ma jakieś doświadczenie to prosiłbym o pomoc.
Pobierz
źródło: comment_1632218604M1NJZ8uEyHnwnV2CgFiW2a.jpg
  • 12
@grehna nie jestem ekspertem ale wiem że rzeczywiście jeżeli jest mieszkalny to masz 3 m od jeżeli nie masz otworów okiennych 4 jakie masz, no tutaj też wchodzi w rachubę to jak szeroka jest działka poniżej 16 m wchodzą tam jakieś inne przepisy jeżeli dobrze pamiętam. Tak czy siak nie można usytuować budynku tak że wychodzi na działkę sąsiada, musicie coś z tym zrobić nie albo niech wykupią ten kawałek działki albo
@grehna: To nie budowa tylko przebudowa, z tego co widać prawie wszystkie budynki są w ostrych granicach działek. Macie możliwość wglądu do projektu i to zróbcie,sprawdźcie czy nie pojawia się dodatkowa kondygnacja, okna wychodzące na działkę itp jeśli tak to będzie już pretekst do protestu
@grehna: przede wszystkim to nie sugeruj się działkami w geoportalu. Granice wyświetlane w nim bywają przesunięte o kilka metrów. Poszedłbym do powiatowego ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej i poprosił o wyrys z ewidencji gruntów i budynków dla waszej działki. Jeśli tam wyjdzie, że faktycznie budynek jest u was w granicy to wtedy składać uwagi do inspektoratu budowlanego. Ale też ekspertem w tej materii nie jestem - zawsze możesz podpytać pani w
@grehna: idziesz do urzedu, wnosisz uwagi ze za blisko granicy. (ze min 3 metry bez okien) ze tamto sramto na pismie za potwierdzeniem - ustnie tez dobrze się pokazać.
czekasz na decyzje - odwołujesz się od decyzji jesli ujowa.
sprawe rozpatruje - nie pamietam kto, kolegium odwoławcze chyba i czekasz.
w zasadzie nie wiadomo jaką decyzje wyda starosta - mozliwe, że chcą dac negatywną tak czy siak ale postepowanie wszcząć muszą
@augusto-mises: bo nie chce, żeby przez pare miesięcy roboty budowlane były przeprowadzane w moim sadzie i nie chce żeby mi złodzieje przez reszte życia patrzyli jakie mam fanty na podwórku.
To są ludzie, którzy moich rodziców okradali, truli rośliny, ubijali nasze koty