Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Ile tak na prawdę wynosi inflacja w Polsce? Więcej niż podaje GUS? Dla przypomnienia: 3.4% za 2020r. 2.3% w 2019, 1.6% w 2018.

Czy można przyjąć, że gdybym dzisiaj wpłacił 200k na lokatę 4%, czyli po 3 latach otrzymał 220k, 10% "zysku", to wyszedłbym bezstratny?

#ekonomia #inflacja #oszczedzanie #pieniadze
  • 4
@deadIift: jeden rabin powie tak, inny rabin powie nie
na wykopie jest wielu zwolenników teorii, że inflacja GUS jest zaniżana i jest gówno warta
równie wiele jest głosów mówiących, że to bzdury i można polegać na tym, co podaje GUS

zakładając, że GUS podaje rzetelne info, i tak ciężko powiedzieć czy byłbyś stratny, bo każdy ma swój koszyk
Ile tak na prawdę wynosi inflacja w Polsce?


@deadIift: inflacja wynosi tyle, ile poda GUS. Po prostu nie ma czegoś takiego jak "wskaźnik inflacji", co najwyżej jest "wskaźnik inflacji konkretnego koszyka skonstruowanego przez GUS". Na ile ten koszyk przenosi się na realne zakupy Twoje czy moje to inna sprawa. (szczerze mówiąc nie widziałem na oczy tego koszyka, krążą jakieś miejskie legendy że nawet ceny lokomotyw uwzględnia). Sprawę komplikuje jeszcze fakt, że
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
GUS nie ujawnia zawartości "koszyka" i jakichś podstawowych informacji o poszczególnych "badanych"?

@powodzenia: mój koszyk to głównie Pepsi, papierosy i paliwo, czyli inflacja przez ostatnie 12 miesięcy wyniosła około 20~30%.
Dla niepalącego, jedzącego MPK etc... mogła być 1%.
Jest jakiś tag na mirko, albo strona, gdzie użytkownicy podają "swoją inflację"?

@Pink_Floyd: no właśnie o to mi chodzi - zatankowanie do pełna wczoraj kosztowało mnie ~280zł, a pamiętam jak wychodziło ~200zł.
@Pink_Floyd: z tymi lokomotywami to jest taki urban farmazon. marcin iwuć, ktory skądinąd brzmi trochę jakby był rządowym agentem, ładnie wyjaśniał ten argument w jednym ze swoich odcinków (chyba z inflacją w nazwie)
@deadIift: to masz odpowiedź na swoje pytanie. jeśli twoja inflacja to 20-30%, to byłbyś stratny