Wpis z mikrobloga

Pytanko do fachowców:
Czy można zrobić remote desktop do kompa podłączonego do VPN i czy wymaga to jakichś technicznych fikołków?
Sytuacja jest taka:
Obecnie pracuję na swoim lapku, podłączając się do sieci VPN i przełączając się zdalnie na mój firmowy komputer (który jest w biurze)
Co jeśli wezmę firmowego kompa na chatę, i ten firmowy będzie musiał używać VPNa. Czy dalej będę mógł ze swojego lapka się zdalnie do niego podłączyć ?
#vpn #informatyka #komputery #internet #siecikomputerowe #sieci
  • 8
Można ale, nie bez powodu łączysz się do firmowego komputera za pomocą VPN i RDP
Być może ma to związek z programami na których pracujesz. Jeśli masz słabe łącze i zabierzesz firmowego laptopa do domu gdzie masz łącze gsm :) Praca niektórych programów łączących się do bazy danych "lokalnie" będzie trwała wieki.
Łączę się do firmowego tylko z tego powodu że mój lapek by nie pociągnął, generalnie jakbym chciał to mam pozwolenie robienia "na swoim" sprzęcie. Teraz jako alternatywę mi proponują żebym sobie zabrał kompa co by nie zajmował zbędnego miejsca w biurze, tylko się zastanawiam czy będąc poza domem będę mógł w stanie tak samo pracować jak robię to teraz.
Łącze internetowe mam raczej wystarczające
@GrubyCzarny:

Co jeśli wezmę firmowego kompa na chatę, i ten firmowy będzie musiał używać VPNa. Czy dalej będę mógł ze swojego lapka się zdalnie do niego podłączyć ?


Rozumiem, że założenie jest takie:
Komputer w domu po VPN.
Ty z lapkiem z starbucks'ie łączysz się do VPN i do komputera na VPN w domu.

To zależy. Technicznie da się to zrobić bez większego problemu, pytanie jak macie skonfigurowanego VPN.
Musiałbyś pogadać
e pociągnął, generalnie jakbym chciał to mam pozwolenie robienia "na swoim" sprzęcie. Teraz jako alternatywę mi proponują żebym sobie zabrał kompa co by nie zajmował zbędnego miejsca w biurze, tylko się zastanawiam czy będąc poza domem będę mógł w stanie tak samo pracować jak robię to teraz.


@GrubyCzarny: No to zależy już od tego jakiego Firewalla używacie w pracy oraz jakie reguły są zrobione na nim. W jaki sposób ruch jest
@fffaziii: czyli jest ryzyko
A czy to będzie dobry test jeżeli spróbuje coś takiego
mój lapek podlączony jest do VPN, a ja za pomocą innego lapka spróbuję się do niego podłączyć zdalnie ?
Czy wtedy ten drugi lapek będzie musiał też być podłączony do VPN czy nie ? (w sumie to nawet nie wiem czy będę mógł się zalogować do klienta VPN na dwóch urządzeniach
@GrubyCzarny:

Komplikujesz, test możesz zrobić jasne, ale na następujących warunkach:
Komputer firmowy na łączu poza firmą, spięty po VPN.
Komputer domowy na łączu poza firmą, spięty po VPN.
RDP - sprawdź czy łączysz się po IP czy po "Nazwie" :)

jeśli myślisz o innym, scenariuszu

Komputer firmowy na łączu poza firmą spięty po VPN
Komputer domowy na łączu poza firmą bez VPN
Musiałbyś mieć zewnętrzny adres IP i router z odpowiednią