Wpis z mikrobloga

Mirki, słuchajcie, bo właśnie miałam dziwny telefon.
Dzwonił Pan z Getinbanku mówiąc, że ma mi do przekazania BARDZO ważne informacje, ale muszę zweryfikować dane. Od razu zapytał czy ma przyjemność z underneath (podał pełne moje imię i nazwisko). Potwierdziłam, to zaczął zadawac pytania - data urodzenia, nazwisko panieńskie matki i jakieś tam inne. Nie odpowiedziałam na żadne ofc.
Wyłączyłam się jak najszybciej nie mówiąc nic, bo trochę spękałam. W sumie nigdy nie miałam takiej sytuacji, że dzwonili do mnie z mojego banku i chcieli żebym potwierdziła dane.
Trochę mi to śmierdzi, więc się rozłączyłam. Ale teraz się zastanawiam - legit czy nie legit?
#scam #pytanie #banki #bankowosc #getinbank
  • 21
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 40
@underneath: przeważnie legit, ale kiedy do mnie dzwonią i każą mi potwierdzać tożsamość to każe im spadać na drzewo, bo niby jak ja miałbym zweryfikować komu ja to podaje? :P
  • Odpowiedz
@underneath: zawsze jak masz wątpliwości a chcesz się dowiedzieć o co chodzi zapytaj o imię nazwisko i dział. Powiedz, że się rozłączasz i dzwonisz na infolinię. Potem na infolinii powiedz ze chcesz rozmawiać z tym a tym. Jeśli taki jest, połączą. Jak nie, scam.
  • Odpowiedz
@underneath: ja w sumie miałam taką sytuację, koleś chciał potwierdzać moje dane, spytałam skąd mam wiedzieć, że on z banku dzwoni. To kazał sprawdzić na stronie banku, że ten numer jest przypisany do banku. Sprawdziłam i faktycznie. Ale ostatnio czytałam, że jacyś oszuści dzwonią z tych numerów bankowych i podmieniają także ciężko w ogóle zweryfikować. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@underneath: do mnie też kiedyś dzwonił, ale powiedział tylko że dzwoni z banku w celu weryfikacji danych. Ale jakiego banku już nie chciał powiedzieć. Tylko, że mam się zweryfikować ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@jeski: no już za późno bo mu potwierdziłam dane. ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale chciał mi tylko wcisnąć gownooferte i było to z rok temu, nikt mnie nie okradł, więc chyba ok. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@underneath: kiedyś wydzwaniała do mnie windykacja z długiem, który miałem już spłacony. Na odebranie telefonu rządali imienia, nazwiska i daty urodzenia, a sami nie chcieli powiedzieć kto dzwoni i skąd. Ile ja się nasłuchałem rzucanych gróźb, że "hurr durr odnotują, że nie chcę współpracować i odmawiam kontaktu" itd. Dopiero jak im kilka razy pogroziłem policją, że próbują wyłudzić ode mnie pieniądze i dane osobowe, to w końcu odpuścili.
  • Odpowiedz
@underneath: z reguły są 3 pytania aby sprawdzić czy ma się przyjemność z dobrą osoba, a potem mówią w jakiej sprawie dzwonia np. propozycja kredytu, tak to przynajmniej działało w Millennium jak pracowałem jako serwisant it
  • Odpowiedz
@underneath: Pytania zasadniczo legitne i standardowe dla weryfikacji, którą stosują banki. Nazwiska panieńskiego matki nie ma w dowodzie więc daje jakąś gwarancję, że Ty to Ty, a data urodzenia jest znacznie mniej przydatna niż PESEL. Co nie zmienia faktu, że rzeczywiście tak jak ludzie radzą można sprawdzić na infolinii, a po drugie ta super - turbo - ważna sprawa, to pewnie propozycja kredytu. U mnie tak regularnie dzwonią z Aliora i
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@jeski: tak, z pewnością będę wydzwaniał na infolinię żeby się płaszczyć przed bankiem i na koniec dostać zajebiście ważne info że mają dla mnie ofertę kredytu 21.37%.
  • Odpowiedz
@underneath: ostatnio byl mireczek co mowil, ze mu kumpla #!$%@? oszusci na 73tysie, bo niby do niego z banku zadzwonili, a pozniej kazali instalowac oprogramowanie xD.

Trzeba bylo spytac o powod teledonu, a pozniej powiedziec, ze oddzwonisz do nich do banku i potwierdzisz
  • Odpowiedz