Wpis z mikrobloga

Proces myślenia w rozwiązywaniu zadania szachowego na Lichess

Mój ranking zadań: 2298.
Zadanie # NTgaw
Ranking: 2266
Rozwiązywane 731 razy

12:09, włączam zadanie.
Pierwsze wrażenie: końcówka… dzisiaj na razie robiłem 2 zadania. Pierwsze z końcówki właśnie, powinienem zrobić dobrze, ale zapatrzyłem się na 1 ruch, wydawało mi się, że będzie ok, a okazało się, że nie bardzo. Drugie z gry środkowej, dziwnie łatwe, ale rozwiązywałem je długo, bo nie chciałem się przypadkiem pomylić (a i tak do końca pewien nie byłem).

Wracając do naszego zadania.
Koń na d3 broni f2 uniemożliwiając czarnemu pionkowi pójście tam. Z kolei nasz pionek na a7 chciałby dojść do a8, ale tam stoi koń czarny. W grach z końcówkami ze skoczkami często popełniam błędy, ciężko mi czasem policzyć, gdzie skoczek może dojść i tak dalej. Zadanie więc na pierwszy rzut oka dla mnie dosyć trudne, no ale nic. Mamy dużo czasu. 12:16

12:18, a jakby tak dać szacha na f4. Król nie odejdzie na linię h, bo straciłby pionka. f1 i g1 odpada z tego samego powodu, więc zostaje g3…
ekhem, cel był taki, by dojść skoczkiem na c7, żeby zaatakować mu skoczka, a jakby on mi wziął skoczka, to ja bym sobie dorobił hetmana… no fajnie, tylko, że on by mi zbił go od razu xD teraz sobie to uświadomiłem... i ogólnie uświadomiłem sobie, że tego skoczka z a8 będzie bardzo ciężko wygonić. Musiałby to zrobić chyba tylko król na b7, bo w przeciwnym wypadku skoczek może sobie później zawsze na luzie wrócić. 12:25

12:30, no dobra, e1 i on traci pionka. Tylko co dalej? Wydaje się to najlepszy ruch, ale powinienem trochę dalej policzyć… żeby to tylko nie skończyło się remisem - jednak zadania lichessowe (raczej) wymagają, by doprowadzać do wygranej pozycji. No nic… potem król na d4 i powinno wystarczyć… mam nadzieję… gram…

12:34 Ok, 2 ruchy dobrze, ale pion się nie ruszył, więc król na d4 nie pójdzie. To co dalej? Znowu trzeba myśleć.

12:36 e4 chyba wystarczy. Król czarny chciałby pójść pewnie na f4. Ale policzę jeszcze, czy on mimo wszystko nie dojdzie do mojego pionka.. niee, bo ma zablokowane kilka pól i musi iść slalomem. Dobra, gram e4.

JEEEEEEST. +17 punktów. Nowy ranking 2315.

12:39 Pół godziny minęło, ale opłacało się :)))

#szachy #dawidk01grawszachy #lichess #ciekawostki
Pobierz Dawidk01 - Proces myślenia w rozwiązywaniu zadania szachowego na Lichess

Mój ranki...
źródło: comment_1631011566hvBRtB73Fyu5EDnRN5TtY3.jpg
  • 6