Wpis z mikrobloga

1671 + 1 = 1672

Tytuł: Emigranci
Autor: Sławomir Mrożek
Gatunek: dramat
Ocena: ★★★★★★★★

Wolność? Jaka jest ta wasza wolność, co ona znaczy? Ja znam tylko jedną wolność: jak nie muszę iść do roboty. Ja w niedzielę jestem wolny.


Dwóch bohaterów - dwie osoby, bo to w końcu dramat. Obaj bezimienni - jeden to AA, drugi XX. Obaj na emigracji, choć każdy z innych powodów, bo są od siebie zupełnie różni. To co ich łączy, to niewola, tak przynajmniej zrozumiałem. A że są zniewoleni przez zupełnie inne rzeczy, to już kompletnie bez znaczenia. Efekt jest ten sam.
Jedno pomieszczenie. Mieszkają razem. W brudnej piwnicy, z zaciekami na ścianach. Dzielą to pomieszczenie, bo są sobie potrzebni. Choć niekoniecznie w taki sposób, jak im się wydaje.
Jeden wieczór. Nowy Rok. I odbywająca się właśnie wtedy rozmowa. Obfitująca w emocje, wzajemne przypuszczenia, oskarżenia, wyjaśnienia. I odkrycia. Przy czym odkrycia jednego są efektem tego, co powiedział ten drugi. Czasami chyba sami nie potrafimy się zdiagnozować, potrzeba spojrzenia z zewnątrz.

Mało tekstu, dużo treści. Świetne postaci (mnie szczególnie do gustu przypadł XX - ten prostak), świetnie pokazane emocje przy pomocy samych wypowiedzi bohaterów. Kupa lat minęła, a poruszane sprawy ciągle aktualne i to nie tylko na emigracji. A jeśli miałbym coś wyróżnić, coś co podobało mi się najbardziej, to były to opis


który nie jest ani odkrywczy, ani rozbudowany, ale bardzo trafny. I tak mocno pasujący do postaci.

Z Mrożkiem do tej pory miałem tyle wspólnego, że był on przyjacielem kieleckiego teatru. Ja też byłem. Nie miałem jednak do tej pory przyjemności zobaczyć na scenie spektaklu jego autorstwa. Teraz myślę, że szkoda. Jeśli będzie kolejna okazja, to na pewno się wybiorę. Zabrałem się za to, bo od jakiegoś czasu planowałem zapoznać się z twórczością tego autora. Zacząłem od Emigrantów, bo są tylko dwie osoby, a ja cały czas mam obawy przed czytaniem dramatów i zdarza mi się gubić.
Już ostrzę sobie apetyt na Tango.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter
Pobierz GeorgeStark - 1671 + 1 = 1672

Tytuł: Emigranci
Autor: Sławomir Mrożek
Gatunek: d...
źródło: comment_1630684787JuEtvtsRbuNqzugqiXQK7i.jpg
  • 1
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★★ (1 recenzji)
Kategoria książki: literatura, poeci, gatunki

Jesteś pierwszym recenzentem tej książki tutaj :)

@George_Stark: fragment Twojej recenzji został umieszczony na stronie open-source upolujksiazke.pl jeśli nie chcesz by cytaty z Twoich recenzji widniały na tej stronie to odpisz na ten komentarz lub na PW.

Wygenerowane przez bota książkowego :) Jeśli masz sugestie / pomysły / uwagi /