Wpis z mikrobloga

Jak mam rozumieć "Wniosek podatnika o pobór zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych w 2021r."? Podpisując go zrzekam się zerowego PITu mając mniej niż 26 lat czy wręcz odwrotnie i o niego wnioskuję? Tam dalej jest "(...) bez stosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148"

#pytanie #praca #pracbaza #podatki
  • 12
  • Odpowiedz
@mrwhite0: Też to tak rozumiem ale wydawało mi się zbyt absurdalne. Dostałem możliwość podpisania takiego wniosku ale wniosku o zerowy PIT nie dostałem, chyba że nie trzeba nic takiego podpisywać?
  • Odpowiedz
@peppawamx: Ja jak przyjmowałem się do roboty, to od razu powiedziałem, że składam o zerowy pit. Dostałem bez problemu takie oświadczenie. Poproś w pracy od razu o takie coś. Pierwszy raz się spotkałem z czymś takim szczerze mówiąc.
  • Odpowiedz
@peppawamx: To jest wniosek o pobór zaliczek. Jeśli nie masz innego dochodu to Ci po prostu wyjdzie zwrot przy rocznym rozliczeniu. Wnioski takie stosuje się, gdy ma się kilka źródeł dochodu, żeby nie mieć później niedopłaty na koniec roku.
  • Odpowiedz
@mrwhite0: @peppawamx: Mając mniej niż 26 lat, księgowość z klucza nie odprowadzi PIT, nie trzeba o to specjalnie wnioskować. Zerowego PITu nie można się zrzec, najwyżej jak ktoś błędnie za Ciebie odprowadzi te 17%, to dostaniesz zwrot. Ja chyba tylko wypełnialem oświadczenie, że nie przekroczę w tym roku 85k, czyli drugiego progu, bo jak wiadomo przekroczenie II progu już powoduje że od nadwyżki ponad ten próg odprowadza się 32%.
  • Odpowiedz
bo jak wiadomo przekroczenie II progu już powoduje że od nadwyżki ponad ten próg odprowadza się 32%.


@wlan0:
Przy sytuacji do 26 lat:
a) mniej niż 85k <- nie płacisz
b) więcej niż 85k <- zamiast 32% od nadwyżki płacisz 17% od nadwyżki, do 85k nie płacisz
  • Odpowiedz