Wpis z mikrobloga

  • 13
1602 + 1 = 1603

Tytuł: Pańszczyzna
Autor: Kamil Janicki
Gatunek: historyczna
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Ocena: ★★★★★★★

Książka bardzo dobrze obrazuje polskie niewolnictwo pańszczyźniane. Jest rozprawą o losie polskich chłopów, który z wieku na wiek się co raz bardziej pogarszał i doprowadził do tego, że chłop, który z początku pracował dla pana 1 dzień w tygodniu, później musiał przyprowadzać całą rodzinę do pracy na niemal tydzień, a czasem pracować za darmo (nie wliczając czasu do pańszczyzny) w nocy i w ramach "gwałtów" (pospolitej zbiórki siły roboczej, wykonywanej za darmo).

Czy jest to książka wierna z prawdziwą historią naszego kraju? - nie wiem, natomiast mogę się tylko domyślać, że po za kilkoma tekstami z tamtych czasów, nie zostało zbyt wiele oficjalnych dokumentów potwierdzających lub zaprzeczających hipotezom stawianym przez autora. Autor też trochę na siłę kreuje się na mesjasza i obrońcę chłopów, jakby tylko on posiadł tą tajemną wiedzę o ich losie i jako pierwszy mógł się nią z czytelnikami podzielić.

Czyta się dość gładko, szybko i czasami z niedowierzaniem, że chłopi dali sobie aż tak wejść na głowę. Pracowali bez ustanku dla swojego pana, jednocześnie spłacając mu za możliwość użytkowania dzierżawionego gruntu, na którym nie mieli kiedy pracować, bo on i cała rodzina pracowali na ziemi pana. Co napędzało koło głodu i braku czasu, bo plony ich "własnej" ziemi były zbyt słabe lub niezebrane w porę (i tym samym zmarnowane), żeby wyżywić rodzinę. A częste pożary tylko pogarszały i tak już kiepską sytuację.

Warto przeczytać, natomiast pozycja chyba nie wnosi nic nowego do tematu, choć na taką się kreuje.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu
95/100
#bookmeter #legimi #czytajzwykopem
ali3en - 1602 + 1 = 1603

Tytuł: Pańszczyzna
Autor: Kamil Janicki
Gatunek: histor...

źródło: comment_1629993833t5KxoF35gaxOdGvtRhYuSa.jpg

Pobierz
  • 2
mogę się tylko domyślać, że po za kilkoma tekstami z tamtych czasów, nie zostało zbyt wiele oficjalnych dokumentów potwierdzających lub zaprzeczających hipotezom stawianym przez autora


@ali3en: książki nie znam, ale mimo iż mocno niekompletna z powodu różnych dziejowych zawieruch, to baza źródłowa do dziejów Polski szlacheckiej jest potężna i ośmielę się powiedzieć, że wystarczająca do prowadzenia wyczerpujących badań w tym temacie
Warto przeczytać, natomiast pozycja chyba nie wnosi nic nowego do tematu, choć na taką się kreuje.


@ali3en: ja pamiętam jeszcze jak ciężko pracowało się na polskiej wsi w latach '70 tych i nawet nie potrafię sobie wyobrazić jak morderczo wręcz musiał być obciążony pracą chłop pańszyźniany. To byli najgorsi niewolnicy, niech nikogo nie zmyli słowo "chłop" czy "rolnik". Byś się zdziwił ilu jest debili piejących z zachwytu nad "wsią sielską i