Wpis z mikrobloga

  • 1
Prosze mi wytłumaczyć działanie tokena. Czytam i dalej nie rozumiem. Mam tokenn fizyczny i pin. Wpisuje pin+ ciąg liczb z tokena. Skąd akurat wiadomo jakie liczby wygenerował token skoro nie ma dostępu do sieci? Czy to jest tak, że nr seryjny tokena wie jaki kod "wyprodukuje" np jutro o 12.00 i podpięte do niego konto będzie wymagało tego właśnie nr?

#it #informatyka #banki #kiciochpyta #pytaniedoeksperta #pytanie
  • 9
  • Odpowiedz
@kacius: tak, system bankowości będzie współgrał z tokenem jutro i nawet za rok czy dłużej (ile tam token ma być ważny).

PS. Jaki bank daje jeszcze token sprzętowy? Bo większość gdzie były, to kojarzę, że wycofano (Credit Agicole, BGŻ Optima, Toyota Bank).
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@sz-n czyli moje konto wie o jakiej godzinie jaka cyfrę wygeneruje token? Ja #!$%@?, za głupi jestem i nie mogę tego na chłopski rozum ogarnąć
  • Odpowiedz
czyli moje konto wie o jakiej godzinie jaka cyfrę wygeneruje token? Ja #!$%@?, za głupi jestem i nie mogę tego na chłopski rozum ogarnąć


@kacius: tak i nie jest to skomplikowane poniewaz ten token nie generuje liczb w sposob losowy.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@maniac777
@sz-n czyli serwer mojego konta w firmie jest sprzężony z serwerem firmy który wyprodukowała token i danego dnia i danej sekundy te serwery wymieniają się informacja o tym czego od siebie oczekują?
  • Odpowiedz
@kacius: Nie,

Token zmienia Ci się co 1 minutę. Algorytm wyglada tak ze przesuwa liczbę w lewo po każdej iteracji (powiedzmy). Czyli zaczynamy od 123456. Po 1 minucie to będzie 234567. Kolejna minuta to 345678. Serwer wie o tym bo został zsynchronizowany z tokenem, i Potrafi sobie to „obliczyć” (za pomocą algorytmu) tak, jak robi to token. Najważniejszy w tym jest pin. W dużym uogólnieniu token to klucz publiczny, a pin
  • Odpowiedz
@Bankobranie: ostatnio taki token widziałem w użyciu jakieś 10 lat temu, teraz w dobie smartfonów i po dyrektywie unijnej, to już raczej kwestie bezpieczeństwa są po stronie aplikacji mobilnych no i kody sms do tego też mogą być, choć raczej stosuje się to wymiennie ze względu, że nie jest to jakoś wymagane
  • Odpowiedz