Wpis z mikrobloga

  • 22
1551 + 1 = 1552

Tytuł: Szef wymagający i wyrozumiały jak skutecznie zarządzać nie tracąc ludzkiego oblicza
Autor: Kim Scott
Gatunek: Rozwój osobisty
Tłumacz: Marcin Kowalczyk
Wydawnictwo: MT Biznes
Ocena: ★★★★★★★★★★

Po długich poszukiwaniach książek z tego niewdzięcznego gatunku jakim jest rozwój osobisty/ rozwój lidera, znalazłem książkę, która nie tylko zawiera cenne wskazówki, ale też lepiej ubiera w słowa to, co znalazłem już w innych pozycjach. Jedna z niewielu książek, z której cytatami zapełniłem całą notatkę w Google Keep i dostałem komunikat, że więcej nie mogę zapisać, a byłem ledwie za połową książki.

Ale do rzeczy, jest to książka o tym jak być lepszym szefem, jak małe decyzje mają wielki wpływ na pracę naszą i naszych ludzi, jak pewne metodyki usprawniają i systematyzują pracę. Motywem przewodnim jest jednak podejście do zarządzania ludźmi, które autorka nazwała Radykalną Szczerością. Polega ona na zbalansowaniu pochwał i krytyki tak, żeby pracownicy nie byli obrażeni naszym feedbackiem i jednocześnie nie spoczywali na laurach.
Pracownicy też się zmieniają i ich podejście do pracy, rozwoju i awansów się zmienia. Czasami mają gorsze dni, problemy rodzinne, czy inne sytuacje, przez które są mniej efektywni lub odkładają decyzje, które kilka miesięcy wcześniej braliby w ciemno.

Ważne jest, aby nie tylko pamiętać o tym, że ludzie mogą zmieniać tra­jek­to­rię swo­je­go roz­wo­ju, ale rów­nież o tym, że wy­ni­ki pra­cow­ni­ka także mogą fluk­tu­ować w cza­sie. Dla­te­go wła­śnie sta­raj się nie sza­fo­wać ety­kie­ta­mi i ni­ko­go nie szu­flad­ko­wać. Każdy może mieć prze­cież cza­sem jakiś gor­szy kwar­tał.


Dość ważnym cytatem jest też: "Naj­waż­niej­szym za­da­niem me­ne­dże­ra jest dać głos mil­czą­cym”. Faktycznie wielokrotnie zdarzało mi się czuć, że osoby, które siedzą cicho mają największe obiekcje, a jednocześnie nie komunikując ich sprawiają, że szef nie wie, że problem istnieje i nie pracuje nad jego rozwiązaniem.

Dość duży fragment poświęcony jest też spotkaniom w 4 oczy i jak powinny właściwie wyglądać i czemu podejście pracownika jest tu ogromnnie istotne i z niego łatwo wyczuć, jakie jest jego podejście do nas, przykładowo:

Infor­ma­cje bie­żą­ce. Je­że­li pra­cow­ni­cy prze­ka­zu­ją ci je­dy­nie in­for­ma­cje bie­żą­ce o swo­jej pracy – co mo­gli­by spo­koj­nie prze­ka­zać ci ma­ilem – mu­sisz ich za­chę­cić, by wy­ko­rzy­sty­wa­li waszą roz­mo­wę w spo­sób bar­dziej kon­struk­tyw­ny.

Brak planu roz­mo­wy. Jeśli pra­cow­ni­cy stale przy­cho­dzą bez przy­go­to­wa­nych te­ma­tów do roz­mo­wy z tobą, może to ozna­czać, że są prze­cią­że­ni pracą, że nie ro­zu­mie­ją celu tego spo­tka­nia lub że nie uwa­ża­ją go za przy­dat­ne. Bądź bez­po­śred­ni, ale uprzej­my: „To czas prze­zna­czo­ny dla cie­bie, ale wy­da­je się, że nie chcesz zbyt­nio roz­ma­wiać. Czy mo­żesz mi po­wie­dzieć, dla­cze­go?”.


Czuć. że książka jest pisana przez autorkę, która przejawia ogromną chęć nauczenia ludzi czegoś, co faktycznie przyda się im w codziennej pracy i przyczyni się do ich rozwoju. Autorka bardzo chętnie dzieli się swoimi przemyśleniami i doświadczeniem z pracy w firmach takich jak Apple, czy Google.
Świetnie jest w końcu znaleźć lekturę, której autorka ślepo nie podąża ścieżką, którą wytyczyli Blanchard z Tracy'm i nie pisze książki dla łatwego i szybkiego zarobku, a z chęci przekazania wiedzy.

Książka dołącza do mojej topki i wskakuje na 4 miejsce (tytuł po angielsku):
1. The Leadership Challenge
2. Leading matters
3. First-time manager
4. Radical Candor: Be a Kick-Ass Boss Without Losing Your Humanity
5. Servant leadership in action
6. Five dysfunctions of a team

Wpis dodany za pomocą tego skryptu
91/100
#bookmeter #legimi #czytajzwykopem #manager #rozwojlidera
ali3en - 1551 + 1 = 1552

Tytuł: Szef wymagający i wyrozumiały jak skutecznie zarzą...

źródło: comment_1629582711Ka7slrI56rjDVFDNvwyHwq.jpg

Pobierz
  • 1