Wpis z mikrobloga

@motoinzyniere:
1. Jest w ogole takie cos mozliwe(jak dobrze rozumiem, to chodzi o doplate do depozytu, czy bardziej chodzi ci o przewidywany wzrost stop procentowych?)
2. Jesli sie dobrze orientuje, to kupywales dom w ciagu ostatnich dwoch lat. Na ile oceniasz wzrost wartosci w %?
  • Odpowiedz
@motoinzyniere Takie wezwania to trochę teoria mam wrażenie, bankowi nijak nie opłaca się zabrać nieruchomości o wartości niższej od kredytu i stracić spłacającego kredytobiorcę.
  • Odpowiedz
@lekkonieobecny W UK ten przewidywany wzrost stóp to odległa sprawa, plus możesz dostać kredyt pewnie na jakies 60-70% tego co możesz przeznaczać na wynajem, więc przeważnie jest zapas liczony na wzrost stóp do 7% bodajże.
  • Odpowiedz
@Wujek_Fester Teoretycznie przy spadku ceny nieruchomości bank może stwierdzić że nieruchomość nie zabezpiecza już kredytu w całości i chcieć żebyś różnice dopłacił w gotówce. Ale, jak wyżej pisałem, na takim rynku jak UK brzmi to jak teoria, nie praktyka.
  • Odpowiedz
@narwi Ktoś mi w dyskusji przedstawiał dane, że w UK jest większy brak domów i mieszkań niż w Polsce, ja bym powiedział że na spadki nie ma się co nastawiać. A STH zadziałało dobrze moim zdaniem, bo płaciło się tyle samo w sumie, ale z większym wkładem własnym.
  • Odpowiedz
  • 0
@kwiatosz
Nie liczę na spadki cen, a na trochę mniejszy szał wśród kupujących. W zeszłym miesiącu lepiej wyremontowane domy schodziły dosłownie w 1 dzień po obejrzeniu po cenach powyżej proponowanej przez agencję.

Na STH patrzę tylko z perspektywy swojej jako First-time-buyer i w moim przypadku STH zadziałało do dupy, bo ceny poszły w górę ;)
  • Odpowiedz
@lekkonieobecny HTB jest obusieczne, wiele mieszkań bez HTB by nie powstało, bo w Londynie grunt i budowa jest tak droga, że bez tego stawianie wielu budynków by się po prostu nie spinali finansowo. Z jednej strony więc podniosło ceny, z drugiej natomiast faktycznie zwiększyło ilość mieszkań na rynku.
Najbardziej zaszkodziła sprzedaż podmiotom zagranicznym, znajomy buduje małe budynki, na 7-10 mieszkań (żeby nie musieć stawiać affordable housing) I mówi że standardem w
  • Odpowiedz
@narwi Chyba żartujesz sobie. Znajomy z pracy sprzedawał dom po tacie w okolicy Birmingham. W czwartek agencja zaczęła organizować viewingi a w piątek dom poszedł 20k drożej niż myśleli. Było 22 zainteresowanych.
  • Odpowiedz