Wpis z mikrobloga

dzisiaj na przeglądzie pan diagnosta przyczepił się do moich alufelg. pytał czy mam na nie jakiś papier/atest. odpowiedziałem zgodnie z prawdą, że nie. i zaczął się problem. bo powinny być oryginalne felgi na aucie. dla wyjaśnienia sytuacji. felgi które teraz posiadam to nie żaden "chińczyk", tylko normalne markowe alufelgi. rozmiar felg (jak i pozostałe parametry) jest identyczny jak jest w oryginale. tak samo opony, tak jak zaleca producent. tak na marginesie, to oryginalne wyglądały dużo gorzej, tzn były w gorszym stanie. teraz w teorii, poprawiłem swoje bezpieczeństwo tą zmianą, a i tak okazało się, że zrobiłem źle ( ͡° ʖ̯ ͡°)

serio są takie przepisy i mogę nie dostać pieczątki bo mam inne felgi?
#motoryzacja #samochody
  • 6
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ImeNs: Co masz wpisane w homologacji auta? (certyfikat zgodności WE). Teoretycznie może tam być przy felgach zapisany rodzaj materiału czy nawet producent.

Niemiecy producenci alufelg muszą w Niemczech uzyskać dopuszczenie technicznie (ABE i TÜV Gutachten) felg do konkretnego modelu auta. Zazwyczaj da się to pobrać jako pdf z ich strony, wtedy jest tam dokładnie wypisane że dany model felg pasuje do danego auta.
@ImeNs: Zmień stacje diagnostyczną, bo pierwszy raz słyszę żeby ktoś w Polsce się doczepił o zmianę felg w aucie.
Jeszcze czaje jak były by to jakieś poszerzane felgi, naciągnięte opony, dystanse albo wystawały by poza obrys samochodu lub rozmiar rażąco za duży, ale w takim przypadku po prostu diagnosta faja. Widział pewnie że się nie orientujesz w motoryzacji i nagadał ci głupot żeby cię postraszyć i może nawet naciągnąć na kolejny
@ervin9216: Januszowe #!$%@?. Podjedź he he gdzieś indziej, to ci bez problemu podbijo, diagnosta faja.

@ImeNs: BARDZO dobrze, że diagnosta zwrócił Ci na to uwagę. Jeżeli w homologacji (to o czym pisze wolodia) masz dopuszczone felgi o innych parametrach niż te które masz założone, to w razie wypadku / stłuczki ubezpieczyciel będzie Ci robił pod górkę tymi felgami, byle tylko oc / ac nie wypłacić
@robertx: Przecież napisał że założył taki sam rozmiar. Domyślam się że osadzenie, rozstaw śrub i otwór centrujące również pasowały lub założył odpowiednie pierścienie centrujące. Rozmiaru opony nie zmieniał. Felga markowa a nie chinol więc w którym miejscu widzisz Januszowe #!$%@??

Twierdzisz że nie mogę do swojego Renault Clio założyć felg OZ Superleggera w homologowanym rozmiarze bo prokuratura i VIN-Polizei mnie dojedzie a ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania? XD
@ervin9216: dokładnie, wszystkie parametry są takie same jak przy oryginale. to samo z oponami. więc serio nie bardzo rozumiem gdzie można mieć problem. felgi praktycznie nowe, nie maja rys, pęknięć. a i tak według niektórych to na nich sprawiam zagrożenie na drodze. ciul z tym, że oryginalne były już nieźle dojechane. mogłem je zostawić :D