Wpis z mikrobloga

#klimatyzacja #budujzwykopem

Cześć Miraski, pomóżcie klimatyzacyjnemu laikowi!
Zleciłem instalację klimy w domu i fachura wyprowadził przewody tak, jakby split mial wisieć na wysokości 160 cm. Moja różowa tak sobie wymyśliła, że „będzie pod skosami”. Dzisiaj zobaczyła jak nisko to będzie i rozpacz.

I teraz pytanie: można łączyć miedziane przewody w jakiś bezpieczny sposób? Fachowiec powiedział, że to ciężko a poza tym ryzyko. Wg mnie(taki jakiś ton rozmowy) nie chce mu się z tym bawić już i powiedział na odczep, że lepiej nie. To jak to jest, łączenie przewodów można, czy nie można?

I drugie pytanie: hipotetycznie udało się przedłużyć przewody, jest cacy, ale jednostka będzie wisieć na 2,30m a przewody puszczone będą nad sufitem na około 2,55m. Muszę dokładać pompkę do skroplin czy może są już jakieś inne patenty wbudowane w jednostkach?
  • 13
można łączyć miedziane przewody w jakiś bezpieczny sposób


@tyacojestwolne: Tzn. w ogóle? Czy jakieś specjalne łączenie? Przecież normalnie kable się łączy. Dajesz złączkę Wago i tyle. Na upartego możesz to potem nawet w ścianie zamurować, nic się nie powinno stać. A prawilnie to możesz puszkę zrobić i tam to połączyć.

Czy mówimy o jakichś rurkach (a nie "przewodach")?

edit: dobra, po drugim pytaniu widzę, że raczej chodzi o rurki, ale kolego,
@Regis86: Źle określiłem, chodziło mi o wszystkie przewody instalacyjne, które są podłączane do splita, nie tylko zasilanie. Te z freonem(?), ze skroplinami i jeszcze jakieś dwa(chyba od powietrza po prostu, nie wiem jestem zielony w te sprawy)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@tyacojestwolne: do rurek są złączki skręcane, ale to dodatkowy punkt, w którym może wystąpić nieszczelność. Można też to spawać (a dokładniej lutować na twardo), ale zrobić to ładnie i szczelnie to wbrew pozorom nie jest tak hop siup.
Natomiast co do instalacji - jak skropliny idą do góry to musisz dać pompkę. Innych przeciwskazań nie ma.
I co to w ogóle pomysł wieszać klimę tak nisko? Ona ma wisieć pod sufitem
@Xargo1:

jak skropliny idą do góry to musisz dać pompkę. Innych przeciwskazań nie ma.


Rozumiem, a co z obsługą pompki? Co rusz straszą w internetach, że się psują, wymagają jakiegoś częstego czyszczenia i ogólnie są fatalne.

co to w ogóle pomysł wieszać klimę tak nisko? Ona ma wisieć pod sufitem.


Różowa wybrała miejsce, ale nie sądziła, że to będzie aż tak nisko. Ogólnie decyzja o klimie była podjęta na szybko i
@tyacojestwolne przy pompce jest zbiorniczek z pływakiem, jak nie czyścisz regularnie klimy to zgoda się tam syf, pływak się przykleja i skropliny lecą po ścianie. Ogólnie nie polecam tego montować, bo zawsze z nimi problem, ale jak nie ma wyjścia...
Są też pompki bez pływaka, ale z 2 sondami temperatur - pompa działa, jak jedna sonda jest zimniejsza od drugiej. Podobno mniej awaryjne, ale nie miałem styczności.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@tyacojestwolne: szukaj klimatyzatora konsolowego, one sa specjalnie robione na takie przypadki. Zwykły split będzie miał minimum 80cm, węższego nie znajdziesz, a konsolę zamontujesz sobie normalnie nad podłogą, tak jak grzejnik.
@Djelon: Rozumiem, ale jednostka będzie na gruncie, bo to dom szkieletowy i było ryzyko przenoszenia wibracji(mimo ze konstrukcja była prefabrykowana i zrobiona bardzo solidnie, to zdarzały się drgania przy klimie).