Wpis z mikrobloga

Hej mirki, trochę mnie tu nie było. Po kropce opisze sytuację. Zleciłem wykonanie sklepu firmie ltd angielskiej (właściciel Polak z Katowic).
Umowa podpisana, „zadatek” wpłacony 50% czyt. 2750cebulionow iiii po miesiącu wykonawca stwierdza ze nie otrzymał wymaganych materiałów i nie mógł zrobić sklepu (brakowało mu regulaminu, strony o nas i logo - logo to nazwa sklepu czcionka times new Roman na ten moment).
Wykonawca chce podpisać aneks do umowy wydłużający wykonanie sklepu o około miesiąc. Kolega (główny zainteresowany) się zgadza na warunki wiec podpisujemy aneks.
W tym miejscu dodam ze w umowie jest kara umowna za każdy dzień przekroczenia terminu 1% obniżenie ceny przez wykonawcę. W aneksie jest tylko przesunięcie terminu o miesiąc, nie ma zniesienia tej kary umownej.
Mija kolejny miesiąc. Sklepu nie ma. Wykonawca zgania na COVID i ze to przez ten brak logo na początku wybiło go z rytmu.
Na etapie kiedy przysługiwało mi 30% obniżki ceny wykonawca pisze, ze zgadza się na obniżkę 500zl i sklep będzie wykonany za półtora tygodnia bo podobno aneks anulował karę umowna (konsultowane z prawnikiem i nie anulował). Nie odpisałem na to tylko czekam na wykonanie sklepu.
Po 1.5 tygodnia piszę gdzie jest sklep iii dostaję informacje, ze pisemnie na maila nie zgodziłem się na warunek tych 500zl obniżki zamiast 1% obniżki ceny i dopóki tego nie zrobie to nie robi sklepu.
Odpisałem tylko na to ze jest to śmiech na sali i ze na dobrą sprawę sklep powinien być wykonany za sama kwotę zadatku a potem dopiero kwestia „dopłacenia”.
Od tamtej pory cisza. Na ten moment już przyslugiwaloby 100% obniżki ceny a i nawet powinien dopłacić do tego zamówienia.
Prawnik po #prawo ( ͡° ͜ʖ ͡°) mówi że sprawa wygrana ale on się nie podejmuje bo za mało cebulionow dla niego bo zastępstwo to Max 1500pln. Już nawet chciałem oddać mu zadatek (nawet x2 bo podobno o tyle mogę się ubiegać) + koszt zastępstwa czyli jakies 7000 ale i tak mówi ze za mało.
Nie rozumiem jak ludzie walczą o 100zl jak prawnik po 7000 nie chce się schylić.
Główny tag sprytnie ukryty w treści, reszta poniżej :)
#programowanie #poradyprawne #gorzkiezale
Oczywiście wrzucam wpis na szybko ale wszystkie umowy aneksy i inne rozmowy mogę wrzucić dla potwierdzenia zaistniałej sytuacji.
Nie wiem czy kręcić Małysza żeby nikogo więcej nie złapał taki wykonawca ?
  • 5
  • Odpowiedz
Nie rozumiem jak ludzie walczą o 100zl jak prawnik po 7000 nie chce się schylić.


@jaketu: poszukaj innego prawnika, takiego który nie gardzi kasą, adwokatów i radców jest pełno
  • Odpowiedz
@jaketu: no to na chwilą obecną piszesz pismo poleconym najlepiej z odstąpieniem od umowy z winy wykonawcy i na podstawie art. 394 paragraf 1, żądasz zwrotu podwójnego zadatku to jest 5500. Później koszty koszty sądowe to 400 złoty od tej kwoty, Koszty adwokata to minimum 1800, ale to i tak będzie wszystko do zwrotu dla Ciebie w razie wygranej sprawy. Sam jestem na etapie sprawy sądowej z ekipa budowlaną o zwrot
  • Odpowiedz
  • 0
@kuzynsyna: Jedyny problem to ta spółka ltd angielska - czyli ciężej dostarczyć pismo. Miałem nadzieje że daje to prawnikowi, on wszystko ogarnia i on dostaje $$$ na koniec z tego co wygra.
  • Odpowiedz
@jaketu: a właściciel mieszka w Polsce, ma adres polski? w sumie ja umowę podpisywałem z firmą, ale pozywam właściciela. Może pozwij go bezpośrednio, jako właściciela, reprezentanta firmy?
  • Odpowiedz