Wpis z mikrobloga

@puexam: Nie. Niestety wykup to oddzielna transakcja, więc jeżeli FV zostanie wystawiona po wprowadzeniu zmian, to będą obowiązywać nowe zasady. Wczoraj zastanawiałem się czy nawet wykup teraz ma sens. W końcu zmiana polega na tym, że będzie trzeba zapłacić podatek przy sprzedaży/darowiźnie. A obecnie trzeba odczekać 6 pełnych miesięcy od daty wykupu, aby nie płacić. Czyli jak dostaniemy FV wykupu z leasingu 02.07.2021 to sprzedać możemy dopiero 01.02.2022, czyli po ewentualnie
@puexam: Zjadło linka
https://www.money.pl/podatki/leasing-aut-po-nowemu-firmowe-samochody-beda-opodatkowane-koniec-z-optymalizacja-6665526989695776a.html

@OptiFinance: To w sumie sprytnie ogarnęli nasi włodarze ( ͡° ͜ʖ ͡°) *02.01.2022 ale sens ten sam. I w sumie jak ktoś wykupił już to podatek musi zapłacić ale faktury nie może wystawić no bo to przecież nie jest w majątku firmy (?)

No to teraz rynek wynajmu/leasingu bez wykupu pójdzie w górę...
@OptiFinance: Hmm. Jeśli auto wykupiłem w maju tego roku, to będę mógł je sprzedać w grudniu. Myślisz, że jak bym je sprzedał w styczniu po wprowadzeniu zmian to będzie trzeba zapłacić podatek? Wydaje mi się, że nie, ale jeśli tak to będę musiał koniecznie w grudniu sprzedać ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@puexam: 01.02.2022 <- po 6 PEŁNYCH miesiącach, lipca nie liczysz, więc od wykupu 02.07.2021:
1. sierpień
2. wrzesień
3. październik
4. listopad
5. grudzień
6. styczeń
i dopiero w lutym można bez podatku ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ewentualnie darowizna na członka rodziny bez podatku w grupie zerowej i on sprzedaje ( ͡º ͜ʖ͡º)

@darkdancerr: A mi się wydaje że US może
@darkdancerr: Ja tam widzę inny problem. Mianowicie wyłudzenie VAT przez organy państwowe. Bo skoro uznajemy że auto jest używane w celach mieszanych i odliczamy 50% VAT to przy sprzedaży też powinniśmy płacić 50% VAT, a nie 100%. W którym miejscu pojawia się magiczne przemienienie z auta służbowo-prywatnego w tylko służbowe? Chyba trzeba zgłosić do prokuratury wyłudzenie podatku ( ͡º ͜ʖ͡º)
OptiFinance - @darkdancerr: Ja tam widzę inny problem. Mianowicie wyłudzenie VAT prze...

źródło: comment_1627460770xlRAVAD5d61lEBxfh0lsXx.jpg

Pobierz
@OptiFinance: No z tym VAT to w ogóle się zastanawiam już patrząc o kolejnym leasingu. Im wyższy wykup tym mniej VAT się traci. Także chcąc od razu po wykupie sprzedać auto to lepiej wykup wysoki. Chcąc auto po leasingu trzymać to lepiej wykup niski. No chyba, że jeszcze 5 lat chce się trzymać auto po leasingu to może być wysoki wykup i amortyzacja 5 lat ( ͡° ͜ʖ ͡
@Jarek-FmLeasing: Czyli brak okresu przejściowego potwierdza moje rozważania z komentarza wyżej?

Ale wracając do tematu że wykup miałeś w maju, to bez podatku możesz sprzedać w grudniu. Moment sprzedaży to zdarzenie gospodarcze i liczy się data jego zajścia. I tutaj widzę analogie do leasingi i wykupu. Jeżeli sprzedaż w styczniu to zdarzenie gospodarcze, a zatem i zobowiązanie podatkowe zajdzie już w okresie nowo owiązujących przepisów.


Tak, istnieje możliwość. Tak samo jak
@OptiFinance: ło kur masz rację bo tam pełne miesiące. Dziękuję za zwrócenie uwagi.
Mi szczęśliwie się leasing skończył na przełomie roku i się nosiłem z nowym... No to chyba musowo sprzedam tego co mam i kolejny będzie wynajem/leasing długoterminowy, bo co innego sensownego pozostaje, koledzy?
Czyli brak okresu przejściowego potwierdza moje rozważania z komentarza wyżej?


@OptiFinance: Zgadza się. Moim zdaniem obecne umowy leasingu oraz te zawarte do końca 2021 są skazane na pożarcie.
Sprawdzamy właśnie jak to będzie wyglądało w przypadku umów leasingu, które już się zakończyły wykupem do majątku prywatnego, a ewentualna sprzedaż nastąpi od 1 stycznia 2022 roku. Z ustawy wprost wynika, że tez będzie trzeba odprowadzić podatek, ale jest kwestia ochrony praw nabytych,
@Jarek-FmLeasing: Ja póki co wstrzymuje się od dalszych analiz, jedynie przejrzałem projekt zmian. Poczekam aż temat przejdzie etap konsultacji.
Ale pamiętam jakie było zamieszanie z limitem 150k i jak branża odpowiedziała na te zmiany oraz kwestie okresu przejściowego. Na podstawie tego wnioskuje że obecnie nie planuje się okresu przejściowego ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Rynek będzie szedł w kierunku najmu długoterminowego i usług abonamentowych. To nie było tajemnicą,
Załóżmy sytuacje, że miesiąc po wykupie zamykam DG


@OptiFinance: Nie chciałbym wprowadzić w błąd, bo na szybko mogę się mylić w szczegółach, ale z chwilą zamknięcia wykazuje się przychód z posiadanego majątku firmowego, który zostaje... Czyli trzeba zapłacić podatek jeśli chce się przekazać do majątku prywatnego majątek, który wcześniej był w działalności.