Wpis z mikrobloga

Ostateczna lista literatury pięknej dla człowieka kulturalnego - 5.

Dzisiaj: Literatura angielska od angielskich pisarzy.

Pamiętam zdumienie, jakie ogarnęło mnie, gdy po raz pierwszy przeczytałem Szekspira. Spodziewałem się otrzymać potężną przyjemność estetyczną, ale przeczytawszy, jedno po drugim, dzieła uważane za jego najlepsze: "Króla Leara", "Romea i Julię", "Hamleta" i "Makbeta", nie tylko nie odczuwałem żadnej rozkoszy, ale czułem nieodpartą odrazę i znużenie, i wątpiłem, czy jestem pozbawiony rozsądku, odczuwając dzieła uważane przez cały cywilizowany świat za szczyt doskonałości jako trywialne i dodatnio złe, czy też znaczenie, jakie ten cywilizowany świat przypisuje dziełom Szekspira, jest samo w sobie pozbawione rozsądku.

Przeczytałem ponownie całego Szekspira, włączając w to sztuki historyczne, "Henrysów", "Troilusa i Kressydę", "Burzę", "Cymbelina" i poczułem, z jeszcze większą siłą, te same uczucia, tym razem jednak nie oszołomienia, lecz stanowczego, niewątpliwego przekonania, że niekwestionowana chwała wielkiego geniuszu, którą cieszy się Szekspir, a która zmusza pisarzy do imitowania go, a czytelników i widzów do odkrywania w nim nieistniejących zasług - tym samym wypaczając ich estetyczne i etyczne zrozumienie - jest wielkim złem, jak każda nieprawda.

Oczywiście, poprzednie dwa akapity to nie moja opinia, to opinia Lwa Tołstoja.

Laurence SterneŻycie i myśli JW Pana Tristrama Shandy
Henry FieldingHistoria życia Toma Jonesa, czyli dzieje podrzutka
John ClelandPamiętniki Fanny Hill / Thomas de QuinceyWyznania angielskiego opiumisty
Jane AustenDuma i uprzedzenie
Emily BronteWichrowych Wzgórz / Charlotte Bronte - Jane Eyre
William ThackerayTargowisko próżności
Charles DickensDavid Copperfield
Thomas HardyTessa d’Urberville / D.H. LawrenceSynowie i kochankowie
Somerset MaughamW niewoli uczuć
Bernard ShawPigmalion
Herbert WellsWehikuł czasu , Wyspa doktora Moreau , Niewidzialny człowiek , Wojna światów
Aldous HuxleyNowy wspaniały świat
George OrwellRok 1984
Ernest Seton-ThompsonDzikie zwierzęta, które znałem
Nancy MitfordMiłość w zimnym klimacie / Virginia WoolfPani Dalloway
Graham GreeneSpokojny Amerykanin
Anthony BurgessMechaniczna pomarańcza
William GoldingWładca much
Rudyard KiplingKim
Joseph ConradLord Jim
George EliotMiasteczko Middlemarch
E.M. ForesterDroga do Indii
Evelyn WaughZnowu w Brideshead
Oscar WildePortret Doriana Graya
Jerome K. JeromeTrzech panów w łódce
P.G. WodehouseDziękuję, Jeeves
Lewis CarollAlicja w Krainie Czarów

Istnieją dwa znamiona literatury angielskiej, a nawet można powiedzieć, że społeczeństwa angielskiego, są nimi - współpraca na rzecz królewskich służb wywiadowczych oraz homoseksualizm.

Somerset Maugham, będąc dobrym pisarzem, był również klasycznym szpiegiem, pomagającym w 1917 roku Leninowi w przeprowadzeniu rewolucji. George Orwell, to geniusz pisarski, ale oczywiste jest, że nie tylko jako korespondent brał udział w wojnie domowej wśród hiszpańskich komunistów. Herbert Wells był zbyt wielką postacią, by po prostu biegać z bronią przez ciemne ulice, ale on również znalazł swoje miejsce w systemie, pracował wobec lewej inteligencji poprzez Towarzystwo Fabiańskie, i spotkał się z Leninem i Stalinem. Nie mówiąc już o innych pomniejszych pisarzach.

Homoseksualizm dla angielskich pisarzy jest tematem. Ze względu na specyfikę wychowania brytyjskiej młodzieży, która w bardzo młodym wieku zostaje oderwana od normalnego życia rodzinnego i umieszczona w szkołach z internatem, kwitnie swoisty koszarowy homoseksualizm, zwłaszcza w wyższych warstwach społeczeństwa. Homoseksualizm jest również szeroko rozpowszechnionym narzędziem werbowania nowych agentów dla służb wywiadowczych.

Jako nastoletni półsieroty Anglicy bardzo przyczynili się do rozwoju odrębnej kultury "młodzieżowej" w XX wieku, jest to niewątpliwe osiągnięcie, niestety ze sporym elementem rozpusty zawartym.

Tak naprawdę łatwo jest ułożyć listę literatury angielskiej. Nie jest ona ogromna. Nie ma takich przypadków, które można by oczekiwać w innych językach, gdzie z powodu braku tłumaczenia, lub niemożności zrobienia tego odpowiednio, niektóre dobre książki pozostają w ukryciu dla światowego czytelnika. Tak więc wszystko, co jest w jakiś sposób dobre, jest tu na zewnątrz. Oczywiście nie oznacza to, że wszystko to, co na powierzchni jest dobre. Trzydzieści pozycji na liście dla tej narodowej tradycji będzie dość dobrym odzwierciedleniem jej zasług, a oni istneją, chociaż i nie tak liczni.

Ale książki są interesujące Walter Scott , Wyspa skarbów , de Domini Anulorum .

#ksiazki #czytajzwykopem #literatura #kultura
mobutu2 - Ostateczna lista literatury pięknej dla człowieka kulturalnego - 5.

Dzis...

źródło: comment_16270248046ypUtQGnK2EMqhyJ4YFlPk.jpg

Pobierz
  • 5
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@mobutu2: tak se patrzę na te listy. Ciekawe ile jest osób, pomijając absolwentów polonistyki, pedagogiki, literaturoznawstwa, które wszystkie te książki przeczytało xD
  • Odpowiedz