Wpis z mikrobloga

Gdyby od stycznia 2022 weszły zmiany związane z wykupem leasingu na osobę fizyczną, to czy poniższe kalkulacje są poprawne?

Przy założeniu, że mam samochód w leasingu z parametrami:
- początek leasingu 01.01.2018
- cena auta 100 tys. netto,
- 36 miesięcy,
- wykup 1%

Będzie tak:
1) Leasing kończy się w styczniu 2021. Wykupuję auto na firmę za 1%, czyli 1 tys. netto,
2) Auto wprowadzam do środków trwałych
3) Jeśli faktura wykupowa była na mniej niż 15 tys. (a była - chyba, że liczy się wartość początkowa samochodu a nie wykupu?), auto ze środków trwałych mogę wycofać po 12 miesiącach (czyli wychodzi, że auto wycofuję w lutym 2022),
4) Mogę sprzedać samochód bez wliczania go jako zysk firmy po 6 latach od jego wycofania (czyli w roku 2028)

Wychodzi mi na to, że bez podatków będzie można sprzedać auto dziesięcioletnie.

Dobrze wnioskuję?
#leasing
  • 7
@drunk_dj: 3 . Wycofać możesz w dowolnym terminie. Jeśli to ma zmienić Polski ład to nie słyszałem.
3a. Od wycofania śr.tr. płacisz VAT.
4. Bez zapłaty dochodowego możesz sprzedać po upływie 6 lat od wycofania z działalności.
Nie wiem co Ty kombinujesz, ale jak wycofasz, to chyba oddajesz odliczony wcześniej VAT. Jeśli minęły dwa lata od początku umowy, to zmieniasz harmonogram, przedostatnią ratą spłacasz jak najwięcej kapitału, a ostatnia rata jest możliwie najmniejsza, i jej nie wrzucasz do środków trwałych. Na okres spłaty przedostatniej raty (jeśli jest wysoka) możesz wrzucić samochód na pełną ewidencję, aby odliczyć 100% vat.

Co do zasady, nie ma nic gorszego niż wypowiadanie umowy leasingowej,
@gurumotive: Zgodnie z ustawą o VAT, jak wycofasz samochód w ciągu 60 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym odpowiednio nabyto, dokonano importu lub oddano do używania pojazd samochodowy, to musisz zapłacić VAT.

Okres ten skraca się do 12 miesięcy, jeśli pojazd był o wartości początkowej nieprzekraczającej 15 000. I ten przypadek mnie interesuje.

Stąd pytanie do bardziej obeznanych ode mnie - czy wartość początkowa, o której mowa w tej ustawie to: