Wpis z mikrobloga

Pytanie dla bardziej obeznanych w temacie. Mam od 1.5 roku Hyundai i20, kupiony 3-letni po leasingu (czyli teraz 4.5 roku). Właściciel niewiele jeździł autem, od roku używam klimy i 0 problemów z chłodzeniem, żadnych zapachów itp. Rok temu wymieniałem filtr kabinowy i powietrza. W tym roku planowałem ten sam zestaw, tzn wymiana filtrów przy okazji odstawienia auta na wymianę oleju.

Czy klimę powinno się jeszcze odgrzybiać, ozonować lub jakoś serwisować jeśli działa poprawnie, nie ma zapachów, wymieniany jest po prostu filtr? Z tego co na wypoku czytałem, mitem jest nabijanie klimy co rok-dwa jak sugerują arty sponsorowane i niektóre firmy jeśli układ jest szczelny, więc nie wiem czy coś jeszcze trzeba robić czy nie.

#motoryzacja #mechanikasamochodowa #klimatyzacja #samochody
  • 5
@dkornas nabijanie klimy nie, ale tam też jest olej w układzie, który warto wymieniać, gościu maszyna Odessie czynnik, olej, wpuści nowy olej i spowrotem czynnik, który tam był+ ubytek, jeżeli jakiś jest, jak nie śmierdzi to spoko, ale myślę, że warto kupić taką puszkę do klimy, odpalasz auto, klima ja max, zamknięty obieg, nadmuch na max i według instrukcji na puszce niech samochód chodzi
@dkornas nabijać klimę niekoniecznie, jak chłodzi to jest ok, ja będzie słabo to można odciągnąć czynnik, zważyć i dobić. Ale raz do roku warto odgrzybić ultradźwiękami albo ozonem. Plus mycie mechaniczne skraplacza. Popytaj w ASO, koszt jest niby większy niż w niezależnych ale często wiedzą dokładnie jak w danym modelu poprawnie wyczyścić te elementy, które wymagają mechanicznego zabiegu. Filtr kabinowy wymieniasz PO odgrzybianiu.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Heady1991: te puszki stawiane za fotelem działają na 2 tygodnie, to bardziej dobry zapach niż środek, który wybije pleśń i grzyby.
A z wymianą oleju w klimie to niestety mylisz się totalnie, maszyna dobija tylko tyle oleju, ile jest rozpuszczone w czynniku, który odessała - czyli około 10-20 gram. W klimach (nie tylko samochodowych) oleju się nie wymienia, bo po prostu nie ma spustu. Olej wymienia się jedynie w naprawdę dużych