Wpis z mikrobloga

@amantadeusz: Nie dziwne że prawie wszystko co socjalistyczne musiało być albo kupowane ze zgniłego zachodu albo skopiowane w gorszej formie i produkowane w bardzo niskich ilościach. W raju robotniczym wszelka innowacja była jedynie szczęśliwym przypadkiem. Jakby cały świat się taki stał w XX wieku to rok 1984 wcale nie byłby wyolbrzymieniem - wszystko by stanęło w rozwoju. Fajnie przedstawiła to filmowa adaptacja, która ma taką estetykę II wojny światowej.
Kocham,
  • Odpowiedz
@PeknietaMorda: Igor Gaidar, drugi premier Federacji Rosyjskiej i wieloletni radziecki ekonomista w swojej książce na temat przyczyn upadku ZSRR opisywał, że na zbudowanie dokładnie tej samej maszyny w ZSRR trzeba było wykorzystać do 10 razy więcej(!) żelaza niż w USA. Poza technologiczną pustynią to było też ogromne królestwo marnotrawienia zasobów. Nawet gdyby cała komusza gospodarka przeniosła się na produkcję macbooków to mogłaby ich wyprodukować pewnie raptem kilka, po kilkudziesięciu latach
  • Odpowiedz
@amantadeusz: https://www.wykop.pl/wpis/49591707/zsrr-ciekawostkihistoryczne-piwo-ta-historia-wydar/
Uwielbiam tę historię bo doskonale podsumowuje wydajność tego systemu. A jak jeszcze tak ok. rok temu tu na tagu był cały wysyp nieironicznych czołgistów to lubili pisać że ZSRR jakby istniało do dziś to doszło by do kolonizacji systemu słonecznego XDDDDD
Tak to właśnie jest z gospodarką ekstensywną. Można pobudować trochę szkół i blokowisk na pustkowiu, ale na tym się kończy. Nie da się dojść daleko po prostu
  • Odpowiedz
@amantadeusz: Antykapitalistów? To co innego oni chcą? Nasza cywilizacja nawet nie jest na takim poziomie żeby móc zlikwidować chociażby potrzebę pracy, a bez firm i korpo nie będzie w ogóle rynku i jeśli w ogóle się da to potrzeba kolejnych dziesiątek tysięcy lat rozwoju ludzkości by technologia nam to umożliwiła.
  • Odpowiedz
@Prawak_Fikolarz_Borys_Jelcyn_Drugi:

O jakie pomysły i postulaty chodzi?

Regulacje ekonomiczne, które miały przeciwdziałać monopolom tzw. anty-monopolowe, a utrudniały prowadzenie interesu;
Np. New Deal mocno zregulował gospodarkę i ekonomie, a także wprowadził mocną interwencję państwa w mechanizmy gospodarcze stymulując ją i wpakowując pieniądze z państwowej kiesy na interesy państwa (budowy itd.)
W dalszych latach ten program był szerzej rozbudowywany, wprowadzając przy tym nowe podatki, regulacje i inwestycje państwowe, a wiadomo jak to
  • Odpowiedz
@amantadeusz @crowfire @Magik88 @PeknietaMorda @dwiestronyhistorii @amantadeusz @Pawel_Pe @mechaniczny_pomidor Coś wam zdradzę. Taki pewien sekret. Można nienawidzić kapitalizmu, nie będąc jednocześnie fanem komunizmu. Ojej szok co? ( ͡º ͜ʖ͡º)

Edit : jak kiedykolwiek z kimś będziecie rozmawiać czy pisać na temat komunizmu czy kapitalizmu to poproście druga osobę by wam wyjaśniła po swojemu co przez te terminy rozumie.
Bo drugi
  • Odpowiedz
@amantadeusz: jak mialem 17 lat, czyli jakies 21 lat temu i byłem anarchistą to nie piłem coca coli, nie jadałem w sieciowych korporacjach, pomagałem gotować jedzenie zamiast bomb i piłem tanie wina w imię walki z systemem ( ͡° ͜ʖ ͡°) Idea była taka żeby zwalaczać globalny kapitalizm, a wspierać globalizacje ideii.
  • Odpowiedz
mask pushed on you by corporate media

@amantadeusz: xD
Obie strony siebie warte, ten internetowy gówno-podział na lewicę i prawicę to jeden z tych nielicznych tematów w których rozumny człowiek zawsze będzie centrysta
  • Odpowiedz
@amantadeusz: nic tak nie rozmontowuje w zarodku tworzenia związków zawodowych niż wewnętrzne walki na samym starcie o seksizm, reprezentację mniejszości, LGBTQ+ i doktrynę komunizmu XD
  • Odpowiedz