Wpis z mikrobloga

@Jednorybek: Cześć! Największy udział w tym udziale ma fakt, że to od niego zaczynałem. Była to pierwsza platforma, na jakiej zainwestowałem i dopiero po jakimś czasie w miarę edukacji zainteresowałem się bardziej świadomą dywersyfikacją. Jeśli wrócisz np do podsumowań z 2020, to można zobaczyć, że i tak ten udział spadł już o 30 punktów procentowych.

W tym momencie zatrzymałem dofinansowywanie na Mintos EUR na poziomie 2500 euro. Nadwyżki przelewam na pozostałe
@scrubGrub: Fajny wpis () śledzę sobie to co piszesz w podsumowaniach. Mam do ciebie dwa pytania:
- Na mintos EUR masz własną strategię, strategię mintos czy ręcznie kupujesz? I jakie tam masz średnie oprocentowanie na lokatach? Bo ja może już z pół miesiąca się bawię i dopiero teraz mam trochę większe zyski z lokat ale nie tak wysokie jak twoje
- Jak patrzę na
@supermichalpol: Cześć! Bardzo dziękuje :-)

1. Mam swoją strategię, dostosowuję ją raz na jakiś czas zgodnie z ocenami pożyczkodawców. Mam mieszane uczucia co do Credit Score publikowanego wewnątrz Mintosa, dlatego najbardziej opieram się na explorep2p. Roczny zwrot netto na 06.07.2021 to 11.48%. Wysokie stopy wzrostu są kuszące, ale im większy % tym większe ryzyko. Jak na 30-dniowej pożyczce dostaniesz 60 dni opóźnienia bez płatnych odsetek za zwłokę to żaden z
@scrubGrub: Dzięki za obszerną odpowiedź :) ja akurat inwestuje za pomocą planu mintos (wersja kontrowersyjna) - jakoś jak sam próbowałem za pomocą m.in. takiej listy samemu tworzyć strategie to nie byłem zadowolony z zysków + przekonało mnie możliwość darmowej "wypłaty" pieniędzy w każdej chwili (jakby traktuje mintos jako konto oszczędnościowe obarczone ryzykiem ale mogę teoretycznie wypłacić pieniądze w każdej chwili)

Jestem też ciekaw co do EstateGuru - czy inwestycje tam są
@Matrioszkawkieszeni: domyślam się, że pytasz o podatek konkretnie od P2P, Mintosa i pochodnych. Podatek rozlicza się dokładnie w ten sam sposób jak dochody z pożyczek udzielonych prywatnie. Obowiązek podatkowy powstaje w momencie otrzymania odsetek. W związku z tym, że jest to waluta obca bierzesz wtedy kurs walutowy publikowany przez NBP na dzień poprzedzający i wyliczasz ile podatku będzie trzeba odprowadzić w ~kwietniu w PIT. Opodatkowanie to 19%. Podatek płacisz polski, bo
@Silvervend: Hmm, czy lepiej zależy chyba od oczekiwań. Osobiście poza Finax kupuje też ETFy bezpośrednio poprzez Degiro - głównie Vanguard.

Finax jest na pewno bardziej komfortowy pod względem samego użytkowania. Mam na myśli takie rzeczy jak proces zakładania konta, wiedza niezbędna do rozpoczęcia inwestycji lub same wrażenia z korzystania z platformy. Można też inwestować dowolną kwotą miesięcznie. Jedna jednostka FTSE-AW to aktualnie ~450 zł, a nie wiem czy gdzieś są opcje
@supermichalpol: Jest sporo inwestycji na EG z okresem zapadalności poniżej 12 miesięcy. Nie ma możliwości wycofania środków w trakcie pożyczki, ale jest za to rynek wtórny, gdzie możesz je w podbramkowej sytuacji spieniężyć.

Rozumiem Twoją postawę odnośnie natychmiastowego dostępu do pieniędzy, jednak bądź świadom, że w takiej formie będzie Ci bardzo ciężko uzyskać jakiekolwiek wyższe zwroty. Oprocentowanie jest w pewnym sensie premią za ryzyko. Jeśli możesz w dowolnym momencie wycofać środki
bierzesz wtedy kurs walutowy publikowany przez NBP na dzień poprzedzający i wyliczasz ile podatku będzie trzeba odprowadzić w ~kwietniu w PIT.


@scrubGrub: nie za bardzo rozumiem ( ͡° ʖ̯ ͡°)
mam wziąć kurs waluty dzień przed tym jak ją zamienie euro na złotówki czy dzień przed tym jak dostałem spłatę pożyczki??