Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (262)

Ukraina
Ambasadorowie Niemiec i Francji na Ukrainie zostali w piątek zaproszeni do ukraińskiego MSZ, aby omówić inicjatywę wznowienia szczytów UE-Rosja. Strona ukraińska podkreśliła, że taka inicjatywa jest sprzeczna z polityką sankcji UE w odpowiedzi na agresję Rosji na Ukrainę, podważa solidarność europejską w obliczu zaostrzającej się sytuacji Rosji na tymczasowo okupowanych terytoriach i granicach Ukrainy oraz nie zachęca Moskwy do realizacji porozumień mińskich. W odpowiedzi ambasadorowie zaznaczyli, że jest to tylko pomysł na dyskusję w kontekście rozważania strategii UE wobec Rosji na posiedzeniu Rady Europejskiej 24 czerwca. Ta propozycja ostatecznie nie została poparta.
Ambasadorowie potwierdzili, że Niemcy i Francja są stałymi przyjaciółmi Ukrainy i kontynuują wysiłki na rzecz przywrócenia integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy.
Źródło

Większość Ukraińców (56%) uważa Ukrainę za państwo niepodległe, przeciwnego zdania jest 39,5% obywateli, ale 67% respondentów uważa ukrainę za "suwerenne państwo", 26% Ukraińców uważa inaczej. Większość tych, którzy uważają Ukrainę za niepodległą, mieszka na Zachodzie – prawie 80% respondentów wybierało taką odpowiedź, na południu i wschodzie – 37,5% i 39%. Ponadto 60% respondentów uważa Ukrainę za państwo demokratyczne , 33% Ukraińców uważa inaczej.
Źródło

Białoruś
Unia Europejska nałożyła na Białoruś sankcje sektorowe. Dotknęły one handel produktami naftowymi, nawozami potasowymi, surowcami i sprzętem dla przemysłu tytoniowego, a także towarami podwójnego zastosowania oraz technologie rozpoznawaniem twarzy i kontroli Internetu. Jednak rozporządzenie Rady Europejskiej zawierają dwie ważne klauzule, które ograniczają i opóźniają skutki nałożenia sankcji na gospodarkę Białorusi. Więcej w źródle.
Źródło

Litwa
Prezydent Gitanas Nausėda stwierdził, że spotkanie przywódców państw Unii Europejskiej (UE) z przywódcą Rosji Władimirem Putinem byłoby złą wiadomością dla społeczeństwa krajów europejskich i Litwy. Powiedział to po tym, jak przywódcy UE odrzucili propozycję Niemiec i Francji dotyczącą wznowienia spotkań z prezydentem Rosji.
Źródło

Łotwa
Midsummer albo sadzą zimnioki. Cisza ;].

Estonia
Brak poparcia państw członkowskich Unii Europejskiej dla apelu do rozmów z Federacją Rosyjską, sponsorowanego przez przywódców Francji i Niemiec, choć zachęcający, nie oznacza, że takie inicjatywy mogą nie być realizowane w przyszłości. Tymczasem upadek propozycji nie powinien oznaczać, że zamiast tego powinny się odbyć spotkania dwustronne między Rosją a jakimkolwiek państwem członkowskim Unii, powiedział jeden z estońskich deputowanych do Parlamentu Europejskiego. Kaja Kallas powiedziała jednak, że czwartkowe dyskusje nie rzuciły żadnego światła na to, dlaczego Merkel popiera dialog z Rosją, dodając: „Nie oznacza to, że jakikolwiek możliwy dialog z Rosją jest całkowicie martwy i pogrzebany. Przeciwnie, takie projekty mogą stać się częstsze w przyszłości, mimo wszystko jednak istnieje powszechny sprzeciw wobec tej propozycji".
Źródło

Polecam:

Europa musi stać się "geopolityczna" aby stawić czoła coraz bardziej niepewnym, a nawet niebezpiecznym czasom. Kiedy samolot z Aten do Wilna - ze Starej Europy do Nowej Europy - został zmuszony do lądowania w Mińsku (przyszłej Europie?) w zeszłym miesiącu, w europejskich stolicach wywołało to krzyk i złość. Wyglądało to wówczas jak potwierdzenie słów Jeana Monneta, który zwykł mawiać, że „Europa będzie wykuta w kryzysach”. Europa szybko i jednogłośnie postanowiła nałożyć sankcje na reżim Łukaszenki. Europa była zjednoczona, działała zdecydowanie. Europa była wspaniała. Nie trzeba dodawać, że mam wielką nadzieję, że tak to zostanie. Artykuł ministra SZ Litwy Gabrielusa Landbergisa.
Europa musi stawić czoła imperialistycznemu podejściu Rosji

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #moldawia #krym #donbaswar #geopolityka