Wpis z mikrobloga

Liczba i struktura hospitalizacji COVID od początku epidemii.

Gdyby kogoś interesowało zawnioskowałem do NFZ o informację o liczbie hospitalizacji związanych z COVID w zależności od wieku. Na szybko stworzyłem z przekazanych informacji wykres udziału poszczególnych grup wiekowych.

Ponad to wyszło że od Marca 2020 do kwietnia 2020 z wyłączeniem stycznia i lutego było około 360 tysięcy hospitalizacji związanych z COVID (prawdopodobnie część pacjentów była hospitalizowana kilkukrotnie na różnych oddziałach). Danych ze stycznia i lutego jeszcze nie ma ponieważ nie dotarły jeszcze do centrali NFZ, natomiast z marca i kwietnia są ponieważ od marca 2021 dane są przekazywane w formie ustrukturyzowanej (XML) - swoją drogą dziwne że wcześniej nie były.

#koronawirus #covid19 #2019ncov #covid19stats #maniacstats #informacjapubliczna
maniac777 - Liczba i struktura hospitalizacji COVID od początku epidemii.

Gdyby ko...

źródło: comment_1624531730qAIwFiYHHoPW5w1lpRr4Ic.jpg

Pobierz
  • 15
@ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: O te informacje występowałem ponieważ chciałem zweryfikować tezę "wirus niegroźny dla młodych bo nie umierają" - no ale w szpitalach też leżą.

Ku mojemu zaskoczeniu wykres ten wpisuje się pierwsze badania które czytałem gdy wirus był jeszcze w chinach - badania na klastrach rodzinnych by sprawdzić jak często występuje bezobjawowy covid. W badaniu największe szanse na wersję bezobjawową miały dzieci około 10 roku życia. Wygląda na to że i tu
@ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: W sumie jeszcze bardziej bezpośrednio do tego co napisałeś się odniosę. Zależy co jest celem:

- Jeżeli celem jest ochrona systemu ochrony zdrowia przed przeciążeniem, to w pierwszej kolejności trzeba zaszczepić starszych.

- Jeżeli celem jest wygaszenie epidemii (i przez to ochrona systemu) to trzeba szczepić ludzi którzy najbardziej przyczyniają się do transmisji - czyli prawdopodobnie tych z największą liczbą kontaktów.
to podaj badania na temat transmisji wirusa przez dzieci


@Wszystko_albo_nic: dobrze wiesz, że takich badań nie ma zarówno dla dorosłych i dla dzieci (są małe badania, retrospektywne, wzajemnie się wykluczające - wychodzi z nich, że nikt tak w zasadzie wirusa nie przenosi, ot sam się przenosi) - jedyne badania które nie są sprzeczne to te które są dotyczą miana wirusa u dzieci i dorosłych i tutaj jest bez większych różnic.

Nadal
Dobra robota, mógłbyś też zrobić wykres znormalizowany do populacji ludzi w danym wieku.


@wrzesien: No właśnie chciałem zrobić. Myślałem że znajdę dość szczegółowe dane dot. liczebności i wieku na stronach GUS, ale jakoś nie widzę.
@maniac777: Nieźle, mimo niepełnych danych i faktu, że pandemia się nie skończyła to w grupach 65+ 2% lub więcej osób było hospitalizowanych. No i wygląda na to, iż po dorosłych następną grupą powinno być 0-4 do szczepienia.
@wrzesien: Przypuszczam, pewności nie mam, że tutaj może być tak że jeden pacjent mógł wygenerować kilka hospitalizacji związanych z COVID. Dla przykładu moja mama będzie miała w sumie 6 wypisów (ma już 5) kolejno z:
- szpitalny oddział ratunkowy
- oddział COVID
- oddział intensywnej opieki medycznej
- oddział COVID
- oddział wewnętrzny
- Szpital sanatoryjny po covid (będzie za 5 dni)

Z NFZ mam też dane za rok 2020 gdzie