Wpis z mikrobloga

Bushcraftowe Mirki, szukam inspiracji i porady. Chcę skompletować sobie schronienie, które zapewni mi komfortowe biwakowanie w zróżnicowanych warunkach na kilka kolejnych lat w sezonach wiosenno-letnich. Priorytet to mobilność i uniwersalność. W planach mam przejście kilku szlaków powyżej 300 km, dlatego zależy mi na tak lekkim ekwipunku jak to możliwe. Rozwiązania rozsądne cenowo mile widziane.

Moje pomysły, uszeregowane od najlżejszego:
1. Tarp + karimata + śpiwór - mobilność 5/5, komfort 2/5
2. Tarp + bivvy bag + śpiwór - mobilność 4,5/5, komfort 4/5
3. Tarp + bivvy bag + materac+śpiwór - mobilność 4/5, komfort 5/5
4. Tarp + hamak + podpinka + śpiwór

Problem mam z tym, że do każdej z powyższych opcji latem trzeba będzie dodać jakąś moskitierę, co podwyższy koszta i wagę. Będę wdzięczny za protipy i komentarze co można poprawić w powyższych konfiguracjach.

Namiotów raczej nie biorę pod uwagę, bo takie lekkie i kompaktowe kosztują za dużo.

#bushcraft #las #gory #trekking #biwakowanie
  • 13
  • Odpowiedz
@piesnababy: Ja bym wybrał opcję tarp + materac + śpiwór + ewentualnie moskitiera. Opcja nr 3 jest podobna, ale kondensacja pary może być problematyczna, więc pewnie trzeba by było wydać więcej kasy na dobre bivi. Opcja 1 jest ok, ale trzeba lubić spanie na twardym podłożu i gryzące/bzyczące komary. W opcji numer 2 brakuje warstwy izolującej od ziemi, więc odpada. Opcja 4 jest "wygodna", ale jest droga (przy niskiej wadze),
  • Odpowiedz
@piesnababy: Moskitiera przez większość roku jest moim zdaniem niezbędna.
Ja używam bivy bag (1,6kg norka z moskitierą)+ materac samopomp(5cm 0,8kg)/materac dmuchany(0,4kg) +śpiwór (letni 0,4kg/puchówka1kg).

Ale ja dużo chodzę, więc wolę wziąć trochę więcej i lepiej wypocząć i zregenerować się. Oraz nie znoszę hamaków.
  • Odpowiedz
@piesnababy: Zdefiniuj budżet, bo "rozsądne cenowo" to tak szeroki zakres, że łomatko. A nie chcę się rozpisywać, żeby potem przeczytać "łe, za drogo, na #!$%@? mnie takie rady" ;)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@tajiri: a co powiesz na opcję, którą opisał niżej @tre33?

Tarp + bivvy zintegrowane z moskitierą + materac + śpiwór?

Generalnie chciałbym mieć jednak trochę bardziej zamknięte schronienie niż tylko tarp, materac/karimata + śpiwór, więc jeszcze rozważam właśnie to co zaproponowałeś czyli tarp + materac +
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Afrati: ciężko mi jest zdefiniować, bo nie znam się na cenach tak dokładnie. Hamak z Decatlonu kupię za 150 zł, ale taki z Lesovika już 300-750 zł kosztuje.
Powiedzmy że w 1k chciałbym się zamknąć za kompletne schronienie.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@piesnababy: możesz na lato dokupić 'podtatpówke' od wydry. Zobacz w sklepie albo na fb, bo czasem nie wrzucają nowych produktów do sklepu. A wydaje się ciekawym rozwiązaniem
Edit: napisz do wydry, bo ostatnio też wypuściła hamak z moskietiera na cięciwie. Lepsze rozwiązanie niż z oddzielnymi odciągami
  • Odpowiedz
@piesnababy: Nie mam doświadczenia z bivy, więc moja wiedza opiera się tylko na opiniach innych osób. To co w bivy jest najbardziej problematyczne to odprowadzanie pary wodnej, dlatego dużą uwagę trzeba zwrócić na oddychalność materiału. Do tego ważne jest żeby zwrócić uwagę na wielkość całego bivy, bo można się zdziwić i nie zmieścić do środka materaca. Kolejne rzeczy to mała kubatura, niewygodne wejście do środka i możliwość zamoczenia sprzętu przy
  • Odpowiedz
Also, jak sobie radzisz z plecakiem? Podwieszasz go jakoś pod tarpem, czy masz jakiś mini hamak na niego który rozkładasz obok?


@piesnababy: Używam dużego czarnego worka na śmieci, ale takiego z grubszej folii. Jak kładę się spać to wszystko zawijam szczelnie i kładę pod hamakiem. Lekkie, tanie, proste i skuteczne.

a opcja hamakowa wyjdzie chyba
  • Odpowiedz
Korzystając z samego tarpa (bez bivy) automatycznie omijasz wszystkie te problemy, do tego sam tarp jest lżejszy i zajmuje mniej miejsca. Do ochrony przed komarami dodajesz moskitierę i do ochrony materaca jakąś lekką podłogę. Wagowo, objętościowo i cenowo jest to moim zdaniem najlepsza opcja.


Ta opcja też do mnie najbardziej przemawia. Trochę nie miałem pomysłu co można użyć jako podłoga pod materac zamiast karimaty, ale znalazłem dwie propozycje oferta1 oferta2 takich podtarpówek, które w zasadzie są takim mega lekkim bivvy składającym się z moskitiery i podłogi. Fajna opcja, ale na pewno wyjdzie drożej niż kawałek folii na glebę i najtańsza moskitiera.

Ceny sprzętów dopasowałem tak, że byłbyś w stanie kupić coś przyzwoitego. Za lżejszy i mniejszy objętościowo sprzęt trzeba niestety jeszcze dopłacić.


@
  • Odpowiedz
W takim razie czemu sam nie korzystasz z rozwiązania tarp + podtarpówka (podłoga+moskitiera) + materac + śpiwór?


@piesnababy: Spanie w hamaku jest po prostu fajne i wygodne. Ja zazwyczaj śpię w dość niskich górach (<2500m), więc nie ma problemu z drzewami, nachylenie terenu nie sprawia mi problemów, dodatkowo wiszenie izoluje mnie przed mokrą ziemią i różnymi robakami. Jak spałem na glebie to zawsze musiałem się godzić na jakiś kompromis. A to nie mogłem znaleźć wystarczająco płaskiego terenu, a to wszystko było zarośnięte niskimi krzaczkami np. borówkami, a to w nocy atakowały mnie jakiś chrząszcze, czy inne żyjątka. Do tego spałem na karimacie, więc zbyt komfortowo nie było. M.in. dlatego przerzuciłem się na hamak i po nabraniu praktyki w hamakowaniu wysypiam się prawie jak w łóżku.

W sumie może za bardzo się skupiłem na minusach spania w hamaku, ale często widzę, że dużo ludzi zwraca uwagę tylko na plusy nie wspominając nic o problemach związanych tą formą spania. Jeśli twoim priorytetem jest lekkość, mobilność i jednocześnie uniwersalność to moim zdaniem zestaw tarp + podtarpówka + materac + śpiwór powinien się sprawdzić lepiej niż
  • Odpowiedz
@piesnababy: IMO niepotrzebnie skreślasz namiot, bo jednak jest to rozwiązanie chyba najczęściej wybierane przez długodystansowców. Fakt, ultralekkie namioty z DCF są kosmicznie drogie, ale taki Lanshan 1 mógłby być niezłą alternatywą - kosztuje ok. 500zł przy masie poniżej kilograma.
  • Odpowiedz
@Schwarzenigger: w sumie to taki namiot wychodzi bardzo podobnie cenowo co tarp + podtarpówka (albo podłoga+moskitiera). Za jedno i drugie wyjdzie jakos lekko ponad 500 zł, wagowo też wyjdzie coś koło 1 kg. Różnica jest taka, że tarp oferuje sporo więcej swobody, natomiast wymaga z pewnością więcej wprawy niż rozstawienie namiotu. Muszę to sobie przemyśleć, ale z tarpem będę zawsze mógł przetestować jeszcze rozwiązanie z hamakiem w razie czego.
  • Odpowiedz
@piesnababy: z jednej strony tarp jest bardziej uniwersalny, ale jednak nie da takiej ochrony i poczucia intymności jak namiot, więc idąc na szlak turystyczny, gdzie będzie więcej ludzi, wybrałbym właśnie namiot. Wszystko ma swoje wady i zalety, dlatego polecam docelowo kupić jedna i drugie, żeby móc dobierać rozwiązanie w zależności od charakteru wyprawy, terenu i spodziewanej pogody :)
  • Odpowiedz