Wpis z mikrobloga

Zachęcam do obserwacji tagu #xerxesmrowki

Nie posiadam wielu koloni, mam jedynie 5 roznych gatunków w swojej hodowli. Nad paroma jeszcze się zastanawiam ale to piesn przyszlosci.
Nie sklaniam się do tego by kolekcjonowac kolonie mrowek, ponieważ jest to utrudnione biorąc pod uwagę preferowane przeze mnie gatunki - wszystkie oprócz Manica tworzą duże kolonie i nie wystarczy im 10x10cm gniazdo z arena 20x20cm.
Carebara diversa tworzy duze kolonie i na tą chwilę arena o powierzchni 30x60 jest wystarczajaca, nie wiem jednak czy tak bedzie zawsze. Gniazdo ma 20x30x6. Calosc zajmuje cala półkę 35x90cm. W przypadku rozrosniecia sie kolonii wskazana bedzie byc może druga arena i byc moze drugie gniazdo. Oczywiscie zycze sobie tego ;)
Solenopsis invcita tworzy mega kolonie. Biorac pod uwagę szybkosc rozwoju kolonii i max rozmiar jest to absolutna topka:) narazie siedzą sobie w probowce i maja arenę 20x30x6cm ale taki stan rzeczy nie bedzie trwac wiecznie i spodziewam się zw dorosla kolonia zajmie przynajmniej dwie areny 30x60. Kolonia znajomego ma 50k robotnic i siedzi na arenie 40x80cm przy czym wszystko się rusza, wszedzie pelno mrowek. Ja natomiast preferuje bardziej naturalny wyglad wiec koniecznym jest zapewnienie wiekszej przestrzeni. Poza tym 50k to nie 250k ;D wiec naprawde potencjal jest duży.
Tetramorium bicarinatum trochę przystopowaly u mnie bo ogranicza je juz powoli przestrzeń. Mają gniazdo 20x30x1 i arene 20x30x6. Na ta chwile to dla nich za male lokum. Jest ich okolo 3tysiecy, może więcej. Trudno ocenić bo siedzą sklebione, jedna na drugiej:D inny moj znajomy trzyma je w akwarium 40x80 i jest juz za małe:/ Tetramorium bicarinatum maja to do siebie że praktycznie nie istnieje górny rozmiar kolonii, zwiększają bowiem nie tylko liczbę robotnic ale i liczbę królowych.

Posiadam jeszcze Pheidole pallidula i Manica rubida

Pheidole i Tetramorium czekają na swoją kolej. Tetramorium trudno pokazać w ciekawy sposób na dzis dzien bo maja za malo miejsca:/

#mrowki
#zwierzeta
#formikarium
#terrarystyka

Który gatunek interesuje Was najbardziej, a tym samym chcielibyscie oglądać go częściej

  • Manica rubida 20.0% (1)
  • Carebara diversa 20.0% (1)
  • Solenopsis invicta 60.0% (3)

Oddanych głosów: 5

  • 7
  • Odpowiedz
@ikp: w przyszłym tygodniu licze ze w koncu dostane swoje akrylowe wycinanki i posklejam domek dla mrowek <3 ale mam dylemat i chyba przeniose tam bicarinatum bo potrzebują na gwalt czegoś wiekszego a fire ants mysle ze poczekają miesiac bądź dwa, a ja w międzyczasie sprawdzę jak się sprawuje taki setup, czy mrowki nie uciekają z niego etc.
Bardzo wdzięczne hobby - nagradza cierpliwych i nie wymaga czasu. Zaleznie od gatunku
  • Odpowiedz
@ikp: najlepiej samemu sobie złapać wtedy satysfakcja jest większa;) Lasius niger są łatwe do złapania, łatwe do hodowli i wcale nie sa nudne:)
Duzo tez wnosi naturalny setup, a wiec gniazdo ziemne badz wiwarium - wówczas moga zrobic to na co maja ochote:) to kopanie i przenoszenie ziarenek piasku przez robotnice potrafi uśpić;D
  • Odpowiedz
@ikp: mam kilka filmików ale to raczej krotkie ujęcia 1min. Zastanawiam się i może w końcu się przełamię :) na dzis dzien jest kilka kanałów calkiem fajnych, chociaż można trochę pogrymasic;p polecam: mati i mrowki (czy jakos tak), imperium formicum i polandants. Ofc jesli jezyk Cie nie odpycha to standardowo antscanada.
Te polskie kanały to takie latwiejsze w odbiorze sa, mniej sie dzieje, a jak sie dzieje to wolniej. W sam
  • Odpowiedz