Wpis z mikrobloga

Dzisiejsze częściowe zaćmienie Słońca. W niektórych częściach świata było widoczne jako obrączkowe, ale dla obserwatorów z Polski Księżyc tylko lekko zahaczył o tarczę Słońca.

W komentarzu zdjęcie w większym powiększeniu i fałszywych kolorach z innej kamerki - niestety, chyba rozjechała mi się kolimacja teleskopu, bo brzegi zdjęcia wyszły mocno nieostre. Nie miałem niestety czasu tego sprawdzić i ewentualnie poprawić :(

#astronomia #astrofoto #gruparatowaniapoziomu #zacmienie #slonce #ciekawostki #fizyk20content
fizyk20 - Dzisiejsze częściowe zaćmienie Słońca. W niektórych częściach świata było w...

źródło: comment_1623329663hbWqNoZofp0Dg88CZ8AYrV.jpg

Pobierz
  • 22
@Mirush: Na fajniejsze trzeba będzie trochę poczekać, albo gdzieś pojechać ;) Najbliższe całkowite zaćmienie Słońca widoczne z Polski ma być w 2075, więc chyba lepiej skorzystać z drugiej opcji :P
@Meritneit: Ja mam Celestron C8-N, ale to już jest spora rzecz - 20 cm średnicy, około metr długości, waga razem z montażem ok. 30 kg.

Co do polecania, to przede wszystkim pytanie do czego on ma służyć - bardziej planety i Księżyc, czy bardziej głębokie niebo (galaktyki, mgławice)? Do głębokiego nieba przydaje się duża średnica i krótka ogniskowa - wtedy obraz jest mniej powiększony, ale za to jaśniejszy, co jest bardzo
@Meritneit: A patrzyłaś kiedyś przez lornetkę? Bo nawet przez prostą lornetkę wbrew pozorom dużo widać :) Pasów na Jowiszu czy pierścieni Saturna raczej się nie zobaczy, ale już księżyce Jowisza widać, nasz Księżyc też się super ogląda, a jak się popatrzy na Drogę Mleczną, to można się przekonać ile tam jest gwiazd ;) A jeśli jesteś zdecydowana na teleskop, to możesz faktycznie pomyśleć o jakimś MAKu (teleskopie Maksutowa) jak sugeruje @
@Meritneit: Tylko nie patrz przez lornetkę ani teleskop na Słońce, o ile nie masz specjalnego filtra :D Bo bez filtra można popatrzeć dwa razy - raz jednym okiem i raz drugim ;) (Pewnie o tym wiesz, ale wolę na wszelki wypadek napisać, zwłaszcza że rozmawiamy w wątku o zdjęciach Słońca)
@RezolutnyPasikonik: Tak, tylko innym sprzętem. Pierwsza to C8-N + aparat Sony a6000, druga to C8-N + kamerka ZWO ASI 290MM. Kamerka ma sporo mniejszą matrycę, przez co obraz wydaje się bardziej powiększony. Do tego kamerką mogłem pozbierać tysiące klatek, więc było co stackować i później trochę wyostrzyć :)
@Luceeek: A tutaj to tak - najprawdopodobniej tak właśnie jest. Chodzi o to, że jak popatrzysz na powierzchnię Słońca, to po lewej i prawej stronie dość mocno się rozmywa, szczegóły widać dobrze tylko pośrodku.
Do tego z trzech zestawów klatek udało mi się zestackować tylko jeden - przy dwóch pozostałych wyszło na tyle nieostro, że Autostakkert świruje i sobie nie radzi.