Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Nie jestem zbyt dobra z prawa więc załóżmy taki scenariusz:
1. Moja pierwsza umowa to zlecenie i był to staż w trakcie moich studiów. Czas trwania wynosił pół roku.
2. Po trzech miesiącach od zakończenia umowy, wróciłam do firmy na umowę o pracę. Nie pracowałam w międzyczasie nigdzie indziej. Czas trwania umowy wynosił również pół roku.
3. Teraz otrzymałam umowę o pracę na rok.

Niestety nie mogę doczytać w internecie, bo większość stron prawnych to zwykły ściek i spam ale czy ktoś ogarnięty mógłby mi odpowiedzieć na jedno ważne pytanie? Wiem, że pracownikowi przysługuje z automatu umowa na czas nieokreślony po 33 miesiącach pracy bądź trzech umowach określonych.
1. Czy limit trzech umów określonych dotyczy wszystkich na przykład cywilnych + umów o pracę czy tylko umów o pracę? Czy moja przerwa może w jakiś sposób temu zaradzić oraz to, że pierwsza umowa pomimo, że cywilna to była stażem na którym mnie w sumie wszystkiego uczyli?
2. Czy pracodawcy bardziej się opłaca się zatrudnić nowego pracownika na czas określony bądź obecnemu zmienić na czas nieokreślony? Dostałam do działu teraz pomocnika, niby na pół roku i niby po to abym pojechała na urlop, bo niestety z tych obecnych nikt mnie nie może zastąpić (to nie jest żart, nie ma takich mocy przerobowych). Ponadto dostałam podwyżkę, ale trochę mi się nie chce w to wierzyć.

Generalnie lubię swoją pracę (nawet bardzo i trochę mnie to martwi), lecz chciałabym się przygotować na ewentualny scenariusz. Ponadto większość stron skupia się na umowie o pracę i kodeksie pracy a w tym linku przeczytałem takie coś:

https://prawawpracy.pl/html/tymczasowi_info_s1.html

#pytanie #przemyslenia #prawo #hr #kiciochpyta

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #60bb5a199f68b4000a9c45ff
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Doceń mój czas włożony w projekt i przekaż darowiznę
  • 8
  • Odpowiedz
Czy limit trzech umów określonych dotyczy wszystkich na przykład cywilnych + umów o pracę czy tylko umów o pracę? Czy moja przerwa może w jakiś sposób temu zaradzić oraz to, że pierwsza umowa pomimo, że cywilna to była stażem na którym mnie w sumie wszystkiego uczyli?


@AnonimoweMirkoWyznania: tylko o pracę bo ten przepis jest z kodeksu pracy a dla Ciebie na umowie zleceniu kodeks pracy po prostu nie istnieje.
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: dotyczy to umów o pracę - umów cywilnoprawnych nie reguluje prawo pracy, a kodeks cywilny. Gdybyś miała np. 2 umowy o pracę na czas określony i wtedy pracodawca podpisałby z Tobą umowę zlecenie w celu obejścia przepisu, mogłabyś zakwestionować to w sądzie pracy, ale w innym przypadku będzie trudno - musiałabyś próbować udowodnić, że Twoje pierwsze zlecenie spełniało przesłanki umowy o pracę (ale pamiętaj, że wtedy konieczne byłoby opłacenie
  • Odpowiedz
OP: @EnergiaSwobodna: A nie przypadkiem trzy (jeżeli mniej niż 33 miesiące) i dopiero czwarta staje się z automatu na czas nieokreślony?
@saatric: To samo co wyżej ^
@matelusz: Dzięki za wytłumaczenie. Nie zamierzam iść z niczym do sądu, bo nie mam takiej potrzeby. Wszystko jest zgodne z prawem, byłam po prostu ciekawa.
@ayyy_lmao: Dziękuję za wyjaśnienie, właśnie o to mi chodziło, tylko że strony internetowe różnie interpretują ten fakt.

Za rok nie będę miała 33 miesięcy więc najpewniej podpiszą mi następną umowę o pracę na czas określony (trzecią). Zastanawiałam się tylko czy umowa zlecenie mogła na to jakoś wpłynąć (nie był to
  • Odpowiedz
PlujacaKaczka: 1. Umów cywilnoprawnych nie wlicza się do podanych przez Ciebie limitów, a przerwy pomiędzy kolejnymi umowami o pracę nie mają znaczenia. Dlatego póki co masz 2 umowy o sumarycznym stażu 1,5 roku. Do czasu "obowiązkowej dla pracodawcy" umowy na czas nieokreślonej jeszcze trochę Ci zatem zostało.
2. Dla pracodawcy finansowo nie ma znaczenia, czy ma pracownika na umowę na czas określony czy nieokreślony. Podstawową różnicą jest to, że dużo łatwiej
  • Odpowiedz