Wpis z mikrobloga

Szybkie pytanko, chciałbym doradzić coś bratu, który zamierza otworzyć sobie IKE. Zastanawia się, czy kupować polskie papiery na GPW, czy raczej wchodzić w ETFy. Horyzont czasowy: 30 lat, wpłaty około 8-10k rocznie.

Jaka strategie polecacie w takim horyzoncie czasowym?

#gielda #inwestycje
  • 13
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Willmer: ETF a 10 lat przed emeryturą zacząć wychodzić w kierunku bezpieczniejszych instrumentów (np obligacji)
BTW na GPW też masz kilka ETF na polskie spółki.
Stan od "mam 300000 na ROR" do "nie mam oszczędności na emeryturę" dzieli tylko jedna ustawa nacjonalizująca oszczędności.

@uhu8: To zdanie jest tak samo prawdopodobne jak to, które oryginalnie napisałeś więc nie porównuj tego do OFE.
@Gibbon: to xxxxxxxxx państwo oskubało ludzi kilkukrotnie, np.
1) nie uznając przedwojennych obligacji skarbu państwa
2) zagarniając konta walutowe pod koniec lat 40. i delegalizując posiadanie walut do 1956
3) delegalizując posiadanie złota do 1956
4) waląc domiary "bo się prywaciarz dorobił"
5) powodując hiperinflację 1988-1990 (= de facto oskubanie tych, względem których państwo miało zobowiązania, np. na książeczkach oszczędnościowych)
Więc nie wmawiaj mi, że to nieprawdopodobne. Bo jak tym xxxxxx
@uhu8: Nie napisałem, że jest to nieprawdopodobne tylko tak samo prawdopodobne jak to, że ukradną Ci pieniądze z banku. Napisałeś, że nie dasz się #!$%@?ć, tzn nie trzymasz pieniędzy na koncie? Ogólnie nie używasz złotówki?