Wpis z mikrobloga

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Czy znacie jakieś godne polecenia kanały na yt z obróbką zdjęć w gimpie? Nie żaden ps ani lr ani inne programy. Chodzi mi o poradniki z gimpa i tylko gimpa. Coś w miarę nowoczesnego a nie wieśniackie poradniki z 2005 roku, bo standardy obróbki się nieco zmieniły.
Chodzi o edycję zdjęć typu dodanie ciepła, magii, zdjęcia żylety, głównie zdjęcia ludzi ale i zdjęcia typu stockowego np. natury.
Takie nie tylko poradniki a np. speed editing (?) W sensie krok po kroku obrabianie jakiegoś zdjęcia, pokazane przed i po i proces dochodzenia do takiego efektu. Praca na warstwach itd. zwykle trafiam na pojedyncze filmiki na różnych kanałach fotografów, czyli wrzucony raz na jakiś czas a w międzyczasie jakieś inne typu jaki obiektyw, jak używać balansu bieli bla bla bla a chciałabym taki kanał, który dotyczy tylko edycji w gimpie. Po polsku byłoby jeszcze lepiej.

Coś w tym stylu, ale fajnie jakby było po polsku, bo angielski ze słownictwem "branżowym" mnie przerasta.
https://youtu.be/kn68uWqYmnA

#gimp #fotografia #fotoedycja #grafika #youtube #poradnik
  • 38
  • Odpowiedz
Coś w tym stylu, ale fajnie jakby było po polsku, bo angielski ze słownictwem "branżowym" mnie przerasta.


@bellazi: Im szybciej przestawisz się na angielski tym lepiej dla ciebie.
  • Odpowiedz
@bellazi: Czemu akurat gimp? Część z tych rzeczy szybciej, lepiej oraz wygodniej się robi w innych programach. Ja zazwyczaj wstępną obróbkę robię w jeden sposób, a jak robię jakieś dodatki to dopiero wtedy przechodzę do gimpa. Po prostu opcje jakimi dysponuje gimp nie pozwalają tak szybko osiągnąć celu, gdzie w innym programie to tylko przesunięcie suwaka.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@AlcoMatt: dlatego, że nie satysfakcjonuje mnie przesuwanie samych suwaków. Zobacz do linka, który wstawiłam i zobacz o jaką fotoedycję mi chodzi. Nie chodzi mi o zwykłe dodanie kontrastu a dodanie zdjęciu magii i efektu "wow".
Do tego nie lubię się bawić jednym zdjęciem w kilku programach.
  • Odpowiedz
@bellazi: Mam na myśli obróbkę wstępną zdjęcia (mówisz o "dodaniu ciepła", "żylety"). Trochę trudno moim zdaniem coś takiego znaleźć. Najłatwiej by było popatrzeć na samą metodykę procesu, nawet w innym programie, bo koncepcja zostaje ta sama. Kwestia różnicy narzędzi, a do ich obsługi już poradniki znajdziesz bez problemu.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@AlcoMatt: szczerze? Mam laptopa i maaaaasę zdjęć, które sporo ważą. Szkoda mi miejsca na 10 różnych zainstalowanych programów. Chmury mnie też nie jarają, a jak są darmowe, to też mają limity a 10 różnych darmowych chmur to kolejne burdello. Mało mam też funduszy, więc póki co w przenośne dyski też nie chcę inwestować. Dlatego pozostaje mi gimp i tyle.

Czy znasz odpowiedź na moje pytanie?
  • Odpowiedz
im szybciej przestawisz się na angielski tym lepiej dla ciebie.


@bellazi: To jest akurat bardzo dobra odpowiedź. Po angielsku znalazłem od razu kilka poradników, a po polsku to widzę filmiki o danej funkcji i praktycznie nic więcej. Całego kanału o takiej tematyce bym się nie spodziewał. Na polskim forum gimpa znajdziesz jeszcze jakieś tutoriale. Zostaje jeszcze kwestia samego oprogramowania - dla PS na pewno będzie więcej materiałów do nauki.
  • Odpowiedz
@bellazi:

Coś w miarę nowoczesnego a nie wieśniackie poradniki z 2005 roku, bo standardy obróbki się nieco zmieniły.

Standardy obróbki w roku 2021 mówią, że używa się Photoshopa, a nie Gimpa ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Czarna_ksiazka: interfejs mi zupełnie nie przeszkadza w gimpie, przyzwyczaiłam się. Zależy mi bardziej na tym, żebym ogarniała i żeby było sporo poradników. Czy znasz jakiś kanał na yt z poradnikami do tej krity? Jest tego więcej niż do gimpa? Nigdzie tego nie widziałam, nawet nazwę widzę pierwszy raz w życiu
  • Odpowiedz