Wpis z mikrobloga

Sytuacja w Polsce w sprawie lockdownu podzielona na województwa z podziałem na kolory. (Otwórz w nowej karcie.)

Tag do obserwowania -> #liczymylockdown

Na niebiesko pokolorowane ostatnie 7 dni.

Plus przy pierwszym komentarzu -> zawołam do następnego

Tabela zawiera średnią kroczącą (7 dniową)

Pełna tabela:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1P5lGkYE2ZFPqVXoqoTxvcd9m9hkB2ZP-XA4a-uAXgZs/edit?usp=sharing

#idziemypolockdown #koronawirus #narodowakwarantanna
taior3 - Sytuacja w Polsce w sprawie lockdownu podzielona na województwa z podziałem ...

źródło: comment_1622623541q3PifpXB0CQgDrhK8tBW09.jpg

Pobierz
  • 37
  • Odpowiedz
@Fearaneruial: Ale ilość wykonywanych testów jest ściśle skorelowana z ilością zarażeń, czyli sytuacjami, w których ktoś źle się czuję i dlatego idzie zrobić test czy ma koronę czy też nie. Przecież nie było tak, że ktoś źle się czuł, podejrzewał obecność covid19 i testu nie wykonał, bo ich zabrakło/nie było możliwości poboru wymazu. Wniosek jest taki, że było mniej zarażeń, dlatego wykonywano mniej testów, bo mniej ludzi uważało, że jest chora.
  • Odpowiedz
@Smartek: @Fearaneruial: dokładnie tak jak mówicie, to co nas różnic od tamtego czasu to:
- dużo większa wiedza na ten temat
- liczba testów
- liczba zaszczepionych
- liczba osób które przechorowały i mają przeciwciała

W związku z tym nadal uważam, że trzeba zamknąć lasy za jakiś miesiąc.
  • Odpowiedz
@taior3: @Fearaneruial: Kurczę, ale na poważnie, nie uważacie, że skoro jest już po sezonie grypowym, po ponad roku trwania epidemii, ilości zarażeń przez ten okres - oficjalnie prawie 3 miliony ludzi i takiej ilości zaszczepionych, to zarażenia powinny być obecnie w ilości <100 dziennie i za chwilę pojedyncze przypadki aż do całkowitego wygaśnięcia? Jak ten wirus przeskoczy między zarażonymi, jak są powszechne izolacje, testowanie się, coraz mniej osobników, na których
  • Odpowiedz
Ale ilość wykonywanych testów jest ściśle skorelowana z ilością zarażeń,


@Smartek: to się pośmialiśmy
sam czuję się świetnie a niedługo pójdę po test bo muszę skoczyć na Ukrainę

mamy czerwiec i ludzi z taką sytuacją (wyjazdy zagraniczne) jest cała masa

porównujesz ilość wykrytych zakażeń, nie porównując liczby testów - to NIE MA SENSU

Przecież nie było tak, że ktoś źle się czuł, podejrzewał obecność covid19 i testu nie wykonał, bo ich
  • Odpowiedz
@Fearaneruial: Ok, przyznaję rację, faktycznie testowanie się pod kątem wakacji podbija ilość wykonanych testów, ale to raczej zaczęło się najwcześniej teraz w maju na szerszą skalę. Co do wysyłania na testy - być może również masz rację, ja byłem chory w marcu br. i nie było żadnego problemu, zapewne się to zmieniło.
  • Odpowiedz
@Smartek: Ważne są nie tylko liczby bezwzględne, ale (o wiele bardziej) dynamika zmian tych liczb. Należy pamiętać, że w zeszłym roku od kwietnia do września, dynamika tygodniowa wynosiła ~0% (współczynnik R = 1). Obecnie są bardzo stabilne spadki utrzymujące się od dwóch miesięcy na poziomie -40% tygodniowo (tylko, że pod koniec marca 2021 startowaliśmy z poziomu ponad 30k przypadków dziennie, a nie z poziomu 300 przypadków jak rok temu). Oznacza to,
  • Odpowiedz
@Icyto: Dokładnie tak, przy takim poziomie bazowym tak długo, jak R<1, sytuacja powinna być naprawdę dobra, nawet jeżeli ze względów kalkulacyjnych (efekt niskiej bazy) R podbije do 0.8-0.9. Orientacyjnie do października mamy raczej spokój, a jesienią zależy od szczepień i wariantów. Ale i tak nie będzie źle, prawie na pewno nie będzie osiągania takich trudności z hospitalizacjami jak w drugiej i trzeciej fali.
  • Odpowiedz
@taior3: Niedługo może zacząć się problem z niestuprocentową swoistością testów RT-PCR. Nie mogłem nigdzie znaleźć dokładnych danych na temat swoistości tych testów. Jedyne dane jakie znalazłem, twierdzą, że swoistość tych testów wynosi 98-99% (ma ktoś jakieś dokładniejsze dane?). Fakt, że dochodzimy procentów pozytywnych przypadków poniżej 1%, wykazuje, że swoistość tego testu wynosi powyżej 99%.
Jeśli swoistość testu wynosi np. 99.5%, to oznacza, że obecnie połowa pozytywnych wyników, to false-positivy. Chociaż biorąc
  • Odpowiedz
Ale ilość wykonywanych testów jest ściśle skorelowana z ilością zarażeń


@Smartek: a rok temu nie było problemów z dostępnością testów, bo dopiero rozkręcała się produkcja?
  • Odpowiedz
@Icyto: Ewentualnie można by zmienić sposób liczenia osób zakażonych, którzy się testują bo na przykład chcą gdzieś wyjechać. Jeśli będzie znana swoistość testu i będzie wynosiła 99.9%, a liczba pozytywnych przypadków osób które chcą się przebadać dla papierka (a nie mają objawów, ani kontaktu z chorymi) wynosi 0.2%, to wiadomo, że połowa tych przypadków to false-positivy i takie osoby które mają w wyniku testu wynik pozytywny należałoby uwzględniać w statystykach jako
  • Odpowiedz
jedynym rozwiązaniem będzie wtedy ograniczenie liczby robionych testów


@Icyto: myślę, że pośrednio może w tym pomóc 'paszport covidowy' połączony z dużym odsetkiem w pełni zaszczepionych: obecnie większość turystów się testuje, a pod koniec lipca mogą nie mieć do tego żadnych powodów
  • Odpowiedz