Wpis z mikrobloga

Polska Fundacja Narodowa przegrała dziś przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w sprawie dotyczącej udostępnienia rejestru umów, które zawierała.
Pomagaliśmy w tej sprawie.
Fragment komentarza naszego eksperta prawnego:

Szymon Osowski z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska przypomina, że Polska Fundacja Narodowa uważała, iż tajemnica przedsiębiorstwa nie pozwala na udostępnienie informacji o zawieranych umowach. - Zobaczymy, czy Fundacja będzie dalej utrudniała korzystanie z konstytucyjnej zasady jawności, czy też po prostu będzie działała maksymalnie transparentnie. W mojej opinii taka sprawa nigdy nie powinna trafić do sądu, ponieważ są to jawne informacje, niepodlegające żadnej tajności. W tej sprawie potwierdziła się zasada, że działanie organizacji społecznych oparte na środkach publicznych musi być przejrzyste - uważa Osowski.


Więcej tutaj.
Wołam


_
Nie godzisz się na ukrywanie informacji? Dorzuć się do naszych spraw sądowych! - wspieraj regularnie! www.siecobywatelska.pl/wspieraj
regularnie.
#prawo #prawodoinformacji #niebojsiepytania #ciagniemywladzezajezyk #watchdogpolska #pfn #polskafundacjanarodowa
  • 28
  • Odpowiedz
O właśnie, aż sie dziwiłem co sie dzieje. Taki news i żadnego info od watchdoga - wolne od mirko czy co? :D


@LollyPoop: Wręcz przeciwnie, żadne wolne, ale trudno było się dokopać do mirko. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Bardzo dobra wiadomość!


Też nas bardzo cieszy!
  • Odpowiedz
@cecyl: Też nas to ciekawiło, nie pytaliśmy wprost o motywacje, ale o m.in. o przekazane kwoty, umowy.
https://siecobywatelska.pl/polska-grupa-zbrojeniowa-musi-odpowiedziec-na-nasz-wniosek/
Niestety, nie mieliśmy wtedy funduszy, by zaskarżyć wszystkie spółki, które nie udzieliły nam informacji.
Update powyższego artykułu - częściowa odpowiedź.
W stosunku do pozostałych punktów wniosku (nagród przyznanych w spółce i protokołów zarządu), PGZ nie wykonała naszego wniosku, złożyliśmy skargę, sąd ukarał ją 10 tys. grzywny, a spółka złożyła skargę kasacyjną
  • Odpowiedz