Wpis z mikrobloga

Taktyk. Mnie interesuje taki w którym jest cytat "W dolnym biegu Odry, na jej lewym, prawym brzegu, 60 kilometrów od Bałtyku leży Szczecin. Spójrzcie na to miasto z góry, przekonacie się wtedy najlepiej o jego urodzie. Z resztą nie chcę Was do niego przekonywać, pragnę tylko Wam jak najwięcej pokazać."
@jazzu: przypomniało mi się, że niedawno byłem w puszczy bukowej i oglądałem ruinu fabryki betonu/cementu. Mieszkam obok a nie wiedziałem o tym nic i tak mnie natchnęło na poznanie całej historii miasta i okolic od czasów założenia
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Sudo_exit: Dzieje Szczecina to w zasadzie podstawa jeśli chodzi o historię miasta, taką dosyć szczegółową, wykraczającą informacjami daleko poza Wikipedię. Oczywiście pojawiają się monografie poszczególnych tematów jak herb czy dzielnice (wspomniany tutaj Marek Łuczak), które lepiej wyczerpują dane zagadnienie. Zaś co do zawartości tomów to zależy od Ciebie co Cię interesuje. Jeszcze z zasobów internetowych masz pomeranica.pl
@Sir_Well_Endowed: Po prostu mieszkam w Sczecinie i stwierdziłem, że chciałbym poznać historie tego miasta tak pobieżnie od czasów założenia osady. Nie mam czasu ani ochoty na wchodzenie w szczegóły. Może gdyby było to w wersji wideo to do obiadu bym sobie puszczał ale na ten moment wystarczą mi "Dzieje"
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Sudo_exit: tak. Nie byłem. Pytanie do Ciebie czego szukasz, pisałeś wcześniej "pobieżnie histroii Szczecina". Piskorski bazuje na badaniach archeologicznych, oczywiście nie tych najnowszych. U niego to taka zwięzłą synteza. Jak coś Cię zainteresuje to zaczniesz drążyć
@Sir_Well_Endowed: Mieszkam w Szczecinie całe życie i stwierdziłem, że w sumie nic nie wiem o tym mieście i chciałbym to zmienić. Nie chcę uczyć się o każdej dzielnicy szczegółowo bo nie mam na to tyle czasu ani chęci ale taki rys historyczny od założenia do czasów współczesnych chętnie przeczytam.
Z wykształcenia jestem informatykiem i na historii się nie znam i daty ani królowie mnie nie interesowali ale transformacja miasta sama w
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Sudo_exit: tak, dlatego polecam Piskorskiego na początek bo bazuje na dobrych źródłach i badaniach. Nie ma co iść w naukowe publikacje na początek bo się możesz zniechęcić, ale nie musisz. Rozumiem Twoja potrzebę. Zacznij od Piskorskiego, potem jak przeczytasz i dasz znać to Ci dalej coś podrzuca