Wpis z mikrobloga

Hej, jest już czas mojej donacji, ale mam pytanie. W środę będę miał pierwszą dawkę szczepionki na COVID. Czy w takim razie spróbować oddać w poniedziałek, czy może poczekać po szczepieniu jakiś czas i wtedy jako ozdrowieniec? (o ile jest możliwość po pierwszej dawce)

#krwiodawstwo
  • 7
@Franzowaty: Samo szczepienie nie, ale wykrycie przeciwciał we krwi już tak, tylko trzeba byłoby zrobić test :P

Ostatnio w czwartek 29 kwietnia chciałem oddać krew około 7:20, to była kolejka w Gdańsku na 30 osób, parking też zapchany, no i się nie udało
@sezonowiec1: Zapytałem w RCKiK i osoby bez potwierdzonego przechorowania COVID-19 nie są ozdrowieńcami i nie będą traktowani jako ozdrowieńcy.
Szczepienie nie powoduje zmiany statusu dawcy, zatem jeżeli przyjdziesz z wynikami ilości posiadanych przeciwciał i powiesz lekarzowi że jest to stan nabyty po szczepieniu zostaniesz odrzucony jako dawca osocza lub krwi ozdrowieńca.

Oczywiście RCKiK nie weryfikuje informacji o szczepieniach, zatem sam wynik może być w niektórych RCKiK podstawą do przyjęcia takiej donacji.